Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kediler Ev Yemeği Yiyebilir mi?

Kediler Ev Yemeği Yiyebilir mi?


Kediler Ev Yemeği Yiyebilir mi

Kediler ev yemeği yiyebilir mi sorusunun yanıtı aslında son derecede basittir. Bu durum kedilerin tamamen alıştırılma düzenleri ile alakalı bir durumdur. Bazı kediler mama dışında yiyecekleri yemekten oldukça keyif alırken bazı kediler ise neredeyse hiç denilecek kadar diğer yiyecekleri tercih etmektedir. Ancak alıştırılma durumlarına göre kediler kendilerine verilen pek çok şeyi severek yiyebilmektedirler.  

Kediler ev yemeklerini yiyebilseler bile yine de pek çok yemeğin kedilere verilmemesi önem taşımaktadır. Çünkü kedilerin sağlıkları açısından bu durum dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de salçalı ve yağlı olarak hazırlanan ağır ev yemeklerinin kesinlikle kedilere verilmemesi gerekmektedir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kedilere verilmemesi gereken besinler konusunda son derecede önemli bir detay daha bulunmaktadır. Genetik olarak şeker hastalığı bulunan kedilere kesinlikle şekerli şeylerin verilmemesi önem taşımaktadır. Çikolata, tatlı, dondurma ve meyveli yoğurt gibi yiyecekleri her ne kadar yiyebilseler bile kesinlikle verilmemesi gerekmektedir. Aksi durumda kedilerde beklenmeyen sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Kediler Ev Yemeği Yiyebilir mi
Kediler Ev Yemeği Yiyebilir mi

Kediler Hangi Ev Yemeklerini Yiyebilirler?

Kediler için hangi ev yemekleri konusu da kedi sahiplerinin yakından ilgilendikleri konulardan birisidir. İnsanların özellikle de ev kedilerine kesinlikle ev yemeklerini vermemeleri gerekmektedir. Yine kızartma gibi çeşitli besinler de kediler açısından son derecede sağlıksız olmaları ile dikkat çekmektedir. Eğer bu durumlara dikkat edilmez ise kedilerde obezite ve farklı sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Kedilerin genel anlamda yiyebilecekleri ev yemekleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Erişte
 2. Beyaz et
 3. Kırmızı et
 4. Balık
 5. Makarna
 6. Patates
 7. Havuç
 8. Brokoli
 9. Karnabahar
 10. Kabak
 11. Yer elması
 12. Fasulye
 13. Nohut
 14. Yoğurt…

Bu gibi gıdaların listesi daha da uzun hale getirilebilmektedir. Ancak kedilere verilecek olan yiyecekler konusunda dikkat edilmedi gereken en önemli husus, yiyeceklerin sağlıklı ve hafif yiyecekler olmasıdır. Böylelikle de kediler bu yiyecekleri yeseler bile sağlıkları açısından herhangi bir sorun meydana gelmemektedir. Kedilerin yiyebilecekleri yiyecekler incelendiği zaman liste bununla birlikte giderek daha geniş bir hale getirilebilmektedir. Ancak kediler için genel anlamda kuu mama tercih edilmesi, sağlıkları için ciddi anlamda önem taşımaktadır. Özellikle de tercih edilen kuru mamaların da çeşitlendirilmesi ve kaliteli olması gerekmektedir.

Kedilerin Sevdiği Yemekler

Kedilerin sevdiği yemekler söz konusu olduğu zaman özellikle de deniz ürünleri, kırmızı et ve beyaz et dikkat çekmektedir. Aynı zamanda ciğer de kediler için vazgeçilmez yiyecekler arasında yer almaktadır. Yine kediler havuç gibi sebze olan besinleri tüketmekten de bir hayli keyif almaktadırlar. Ancak kedi sahiplerinin kesinlikle vermemeye özen göstermeleri gereken besinler ise şekerli besinlerdir. Kediler meyveli yoğurt ve dondurma gibi besinleri de büyük bir keyifle yemektedirler. Ancak bu besinler sağlıkları açısından olumsuz bir durum oluşturabilmektedir.