Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu?

Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu?


Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu

Kediler evde mi sokakta mı mutlu? Evinde kedi besleyen herkes bu soruyu düşünür. Onların aslında eve mi hapsedildiği, insanlar evde değilken sıkılıp sıkılmadıkları gibi sorular akılları kurcalar. Burada ilk olarak sokak ortamına göre kedilerin evde daha uzun yaşadığını bilmeniz gerekir.

Ayrıca ev koşullarında yaşayan bir kedinin hastalıklara ve saldırıya uğraması da daha düşük bir olasılıktır. Ek olarak trafik kazalarına maruz kalmaları da yine söz konusu değildir. Bu bakımdan ev, onlar için hem güvenli hem de az stresli bir yaşam alanı sunar.

Buna ek olarak yapılan çalışmalar da kedilerin yaşam alanlarında daha mutlu olduğunu işaret etmektedir.

Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu? Konusu Hakkında Eskişehir Nöbetçi Veteriner Kliniğimizle İletişime Geçebilirsiniz.

Sokak Kedileri Eve Adapte Olabilir Mi?

Her ne kadar kedi alınabilecek birçok yer olsa da genellikle sokaktan henüz yavruyken alınır. Bunun dışında hamile kediler de bazen kendileri için bir bahçe/balkon tercih edilebilir. Bu noktada doğal olarak sokak kedileri eve alışır mı sorusu da düşünülür.

Her ne kadar zor olduğu düşünülse de bu durum oldukça rahattır. Zira su ve yemek ihtiyaçları artık ev sahipleri tarafından karşılanacaktır. Buna ek olarak oyuncaklar alarak onları meşgul edebilir, eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz.

Bunun dışında kediler meraklı canlılar olduğu için evinizi köşe köşe keşfedecek, kendisi için güzel yerler bulunacaktır. Ayrıca kedinizi bir barınaktan almışsanız bu süreç daha da kolay olacaktır. Zira sahiplenildiğini, kalacak bir yeri olduğunu anlayınca daha fazla sevinecektir.

Eve Kedi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kediler evde mi sokakta mı mutlu özellikle ilk kez kedi alacak kişiler tarafından endişe ile düşünülür. Zira onlara kötülük yapılması istenmez. Kediler ev koşullarına kolay bir şekilde alıştığı için hiçbir sorun yaşanmaz.

Ancak bu durum onunla ilgilenmemeniz gerektiğini göstermez. Bazı konulara hazırlıklı olmanız şarttır. Sokaktan/barınaktan yeni aldığınız bir kedi ilk olarak veterinere götürülmeli, sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Eğer hastaysa burada anlaşılabilir ve gerekli önemler alınabilir.

Ardından ev ortamını hazırlamanız gerekir. Burada ilk olarak yatacağı bir yer ayarlanmalıdır. Bunun sessiz, sakin ve gözlerden uzak bir yer olması önerilir. Ancak kedinizin istediği yerde uyuyacağı da unutulmamalıdır.

Bunlara ek olarak yiyecek olarak uygun mamaları da almanız gerekir. Her kedinin damak zevki farklı olduğu için farklı markaları ve türleri denemeniz olasıdır. Eğer kediniz mamasını sevmezse fazla yemeyeceği için buna göre öğrenebilirsiniz.

Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu
Kediler Evde Mi Sokakta Mı Mutlu

Kedilerin Avlanma Gereksinimi Nasıl Karşılanır?

Bir kedi evcil olsa da avlanma gereksinimi olacaktır. Bunu karşılamak oldukça önemlidir. Uygun oyuncaklar almak bunun için önemlidir. Ayrıca mamasını ve suyunu az koymak da bunları temin etmek için evi aramasına, mamaya/suya ulaşmaya çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca ödül mamalarını açabilecekleri gibi sarıp verebilir, böylece kendisinin yemesine yardımcı olabilirsiniz.