Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kediler Kendini Nasıl Temizler?

Kediler Kendini Nasıl Temizler?Kediler Kendini Nasıl Temizler? sorusu da insanların sık biçimde merak ettikleri konular arasında yer alır. Pek çok kişi özellikle de kedilerini yıkayıp yıkamamaları gerektiği konusunu merak ederler. Aslında kedilerin yıkanmalarına gerek olmadığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Çünkü kediler, kendilerini sürekli olarak temizleyen hayvanlar olmalarıyla dikkat çekmektedirler. Oldukça temiz ve kendilerini sıkça temizleyen hayvanlar olmalarından dolayı yıkanmalarına gerek bulunmamaktadır.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kediler kendilerini sık bir biçimde temizlemektedirler. Bunu da dilleri ile gerçekleştirirler. Sürekli olarak kendilerini yalayarak tüm tüylerinin temizlenmelerini sağlayabilirler. Kedilerin tükürükleri içerisinde antiseptik maddeler yer almaktadır. Kendilerini sürekli olarak yalayan bu hayvanlar, dillerinde yer alan antiseptik maddeler sayesinde mikroplardan, mantarlardan ve pek çok mikroorganizmalardan korunma imkanını elde etmektedirler.

Kediler Yıkanır mı?

Kendilerini sıkça temizleyen kediler hakkına en çok merak edilen durumlardan birisi de kediler yıkanır mı sorusu olmaktadır. Aslında kediler kendilerini düzenli olarak temizleyen hayvanlar oldukları için yıkanmalarına gerek bulunmamaktadır. Ancak kedi sahipleri yine de kedilerinin belirli durumlarda yıkanmasını tercih etmektedirler.

Kedilerin yıkanması konusunda kedi sahiplerinin son derecede dikkatli olmaları gerekmektedir. Eğer kediler sık bir biçimde yıkanırlar ise bu durum onların yararına değil zararına olabilmektedir. Bu nedenle de kedi sahiplerinin kesinlikle bu konuda son derecede bilinçli davranmaları gerekmektedir. Böylelikle de kedilerin yıkanmak konusunda herhangi bir sorun yaşamaları engellenmektedir.

Kediler Hangi Durumlarda Yıkanmalıdır?

Kediler ne zaman yıkanmalıdır sorusu da kedi sahiplerinin sık bir biçimde merak ettikleri konular arasında bulunmaktadır. Aslına bakıldığı zaman genel anlamda kedilerin yıkanmalarına gerek bulunmaz. Yine de belirli durumlarda yıkanmaları mümkündür. Özellikle de kedilerin kendilerini temizleyecek enerji ve güçleri olmadığı zaman kirlendikleri için kendilerini oldukça mutsuz hissederler.

Genel anlamda hasta ve halsiz hissettikleri zaman kendilerini temizlemek istemezler. Böyle durumlarda kedilerin temizlenmelerine yardımcı olmak, kendilerini temiz ve aynı zamanda da daha mutlu hissetmelerini sağlamaktadır. Ancak yıkanmaları esnasında belirli durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de hasta olmaları durumunda kedilerin daha temkinli ve dikkatli bir biçimde yıkanmaları gereklilik gösterir.

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kedilerini belirli nedenlerden dolayı yıkamaya karar veren kişiler, kediler nasıl yıkanmalıdır sorusunun yanıtını da merak ederler. Öncelikli olarak kedilerin yıkanacakları suyun ılık olması gerekir. Tıpkı bebek yıkar gibi yıkanmaları gerekir. Aynı zamanda yıkanmaları esnasında kullanılan ağır kimyasallar derilerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle de kedilerin yıkanması esnasında kesinlikle onların derilerine uygun olan kedi şampuanlarının kullanılması gerekmektedir.

Kediler için genel anlamda özel kuru şampuanlar bulunmaktadır. Suya gerek kalmadan direk onlarla da yıkanmaları gerçekleştirilebilmektedir. Eğer suya yıkanacaksa da yine özel şampuanlar ile kafa kısımlarına su değirmeden yıkanmaları önem taşımaktadır. Böylelikle de herhangi bir sorun meydana gelen yıkanmaları da sağlanabilmektedir.