Kediler Kuduz Olur Mu?


Kediler Kuduz Olur Mu

Kuduz, hem hayvanlar hem de insanlar için oldukça tehlikeli bir hastalık olarak, erken müdahale edilmesi ve mutlaka aşılarının aksatılmaması gerekmektedir. Özellikle pek çok evcil veya vahşi hayvanın yakalanabildiği ve hem başka hayvanlara hem de insanlara bulaştırabildiği kuduz hastalığı konusunda, kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri, kediler kuduz olur mu? Sorusu olmaktadır.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Bu sorunun cevabı evet olacaktır. Kediler, özellikle kuduz hastası olma ve bulaştırma olasılığı en yüksek evcil hayvanlardan biridir. Bu nedenle de kedilerin kuduz olduğu çeşitli belirtiler ile anlaşıldıktan sonra, öncelikle kedilere yaklaşmamak ve derhal bir veterinere götürmek gerekmektedir. Kediler, kuduz hastalığını kolayca bulaştırabileceği ve bu hastalıktan kolayca etkilenerek hayatını riske atabileceği için, erken müdahale oldukça önemlidir.

Ancak özellikle böyle bir durumun yaşanmaması için kedilerin düzenli olarak kuduz aşısı olmaları, bu durumu engellemenin en etkili yoludur. Kediniz kuduz hastalığına yakalanarak bunu size de bulaştırabileceği için dikkatli olmak gerekmektedir. Kedi ve köpeklerde hayvanın 10 gün gözlem altında tutulması önerilmektedir.

Kediler Kuduz Olur Mu
Kediler Kuduz Olur Mu

Kedilerde Kuduz Belirtileri

Kedilerde kuduz belirtileri, diğer evcil hayvanlarda gözlemlenen kuduz belirtileri ile aynıdır demek mümkündür. Bu belirtiler, genellikle kedilerde bariz bir şekilde fark edilebilmekte ve kişiler, bir kedin kuduz olduğunu bu belirtiler sayesinde anlayabilmektedir. Kedilerde görülen kuduz belirtileri arasında özellikle şunlar yer almaktadır;

  • Kedinin davranışlarında ve hareketlerinde ani değişim
  • Çok korkak ve çekingen davranma
  • Aşırı sinirli ruh hali
  • Açık vücut yaraları
  • Saldırganlık ve şiddetli ısırma eğiliminde ciddi artış
  • Ağızlarından salya akması
  • Vücutlarında kasılmalar veya felçler meydana gelmesi

Yavru Kedi Kuduz Olur Mu?

Yavru kedi kuduz olur mu? Sorusu, kedilerin yaşayabildiği bir virüs hastalığı olan kuduz konusunda, yavru kedilerin de bu hastalığa yakalanma ihtimali olup olmadığının merak edilmesiyle sorulan bir sorudur. Bu sorunun cevabı da evettir. Yavru kediler de tıpkı yetişkin kedilerde olduğu gibi kuduz hastalığına yakalanabilmektedir.

Kuduz virüsüne sahip bir hayvan tarafından ısırılan, idrarını veya dışkısını tüketen, açık yarası ile temas eden veya salyasına maruz kalan yavru kediler, kuduza yakalanabilmekte ve erken müdahale edilmediği ve uzun süre fark edilmediği takdirde bu yavru kediler, kuduz sebebiyle hayatını kaybedebilmektedir.

Yavru kedilerde de bu virüsün bir kuluçka süresi bulunmakta ve ardından yavaş yavaş belirtilerini göstermeye başlayarak yavru kedilerde de yetişkinlerde meydana gelen belirtileri ortaya çıkarmaktadır.

Hayvanlarda Kuduz Belirtileri Kaç Günde Çıkar?

Hayvanlarda kuduz belirtileri kaç günde çıkar? Sorusu, kişilerin bu önemli hastalık konusunda en çok merak ettiği sorulardan biridir. Kuduz virüsü, hayvanların vücuduna girdikten itibaren hemen bir belirti göstermemekte ve çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterebilen bir süre boyunca vücutta kuluçkaya yatmaktadır. Bu kuluçka süresinin son bulmasının ardından hayvanlarda kuduz virüsünün etkileri gözle görünür şekilde artmaya ve şiddetlenmeye başlamaktadır.

Kuduz virüsünün hayvan vücudunda kuluçka süresi, genellikle ortalama 1 ila 3 aydır. Ancak bu süre, pek çok faktöre bağlı olarak artabilmekte veya azalabilmektedir. Bu nedenle, hayvanların kuduz virüsünü kapmaları ve vücutlarında belirtisiz bir şekilde barındırma süresi, 1 haftaya kadar düşebilirken, bu kuluçka süresi 1 yıla kadar dahi uzayabilmektedir.