Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?

Kediler Nasıl Kısırlaştırılır?


Kediler Nasıl Kısırlaştırılır

Kediler nasıl kısırlaştırılır kedilerin kısırlaştırılması için uzman bir veteriner hekime gidilmelidir. Bu anlamda merdiven altı bir veteriner değil bildiğiniz tanıdığınız güvendiğiniz bir veteriner olması oldukça fayda sağlayacaktır. Kısırlaştırma işlemi daha çok dişi kedilerde yapılmaktadır.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Özellikle kızgınlık dönemine giren dişi kediler bu süreci oldukça zor atlatabilmektedir. Ve çevresine karşı hırçın davranışlar yansıtmaktadırlar. Bu anlamda zamanı geldiği zaman kısırlaştırma işleminin yapılması gerekmektedir. Genellikle 6 aydan büyük kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılmaktadır. Daha küçük kediler bu kısırlaştırma işlemi için uygun değildir. Kısırlaştırma işlemi kediler için çok fazla yapılmaktadır. Çünkü kedilerde doğum yapan bir kedi çok fazla sayıda doğum gerçekleştirme durumu olabilmektedir.

Kediler Nasıl Kısırlaştırılır
Kediler Nasıl Kısırlaştırılır

Kediler Kaç Yaşındayken Kısırlaştırılır?

Kediler kaç yaşındayken kısırlaştırılır hayvan kısırlaştırmaları için yaş çok önemli faktörlerden bir tanesidir. Çünkü kedilerde kısırlaştırma için yaş kriteri bulunmaktadır. Kediler doğar doğmaz kısırlaştırma işlemi yapılmamaktadır. Üzerinden 6 ay geçmesi gerekmektedir. Yani kısırlaştırma işlemi için kedinin yaşının en az 6 ay olması gerekmektedir. Bu anlamda üst limitte bulunmamaktadır. Ama ilk bir yıl içerisinde kısırlaştırma işleminin yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedi kısırlaştırmanın faydalarını sizin için bir araya getirdik. Özellikle kedi kısırlaştırma uzman hekim yani uzman veteriner gözetiminde yapılmalıdır. Kedi kısırlaştırmanın faydaları:

  • Kızgınlığa giren dişi kedileri nasıl anlarsınız. Özellikle bu kediler devamlı olarak kaşınmakta değişik sesler çıkarmamaktadır. Devamlı olarak yere sürtünmeye çalışarak kendini rahatlatmaya çalışmaktadır. Sahiplerinin ise devamlı yakınlarında olarak kendini sevdirmeye çalışmaktadır. Dişi kedilerin bu ruh halleri kendini kötü hissetmesine ve talepleri karşılanmadığı takdirde hırçın olmasına sebep olmaktadır.
  • Dişi kedilerin hormonsal olarak oluşan bu durumu anlayamadıkları için evden kaçmaları ve kavgaya karışarak yaralanmaları olabilmektedir.
  • Kısırlaştırılan kedilerin bilimsel olarak bakıldığında yaşam sürelerinde bir artma olduğu görünmektedir.
  • Özellikle dişi kedilerde kısırlaştırma işleminde rahim ve yumurtalıkların alınması durumu söz konusudur. Bu da bu tür kanserlere yakalanmasının önüne geçmektedir.
  • Erkeklerde yapılan kısırlaştırma işlemi ile de testisler alınmaktadır. Bu da erkek kediler tarafından karşılaşabilecek kanser türlerinin önüne geçmeyi sağlayacaktır.
  • Kısırlaştırma işlemi ile birlikte en önemli başka bir durum istenmeyen plansız gebeliklerin de önüne geçmek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kedilerde gebelikler çoklu gebelik olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebe kedi doğum yaptığı zaman 8 veya 9 kedi doğurabilmektedir. Bu anlamda da annede özellikle çok fazla yıpranma karşımıza çıkmaktadır. Anne devamlı olarak hamile kalıp doğum yaptığında ömrü kısalmaktadır. Kalıcı hasar olarak da hasarlar oluşabilmektedir.

Kedi Kısırlaştırmanın Zararları

Kedi kısırlaştırmanın zararlarına bakacak olursak ise şunu unutmamak gerekecektir. Kısırlaştırma işlemleri aneztesi eşliğinde olmaktadır. Bu kediler aneztesi altından sonra uyanmayabilirlerde bu anlamda da kedinin hayati tehlikesi de bulunacaktır. Doğanın kanunlarına karşı gelme işlemidir.