Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kediler Nasıl Tıraş Edilmeli?

Kediler Nasıl Tıraş Edilmeli?


Kediler Nasıl Tıraş Edilmeli

Kediler nasıl tıraş edilmeli sorusu özellikle de yaz aylarında sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. Normalde kedilerin tıraş edilmeye ihtiyaçları bulunmaz. Ancak özellikle de uzun tüylü kediler, yaz aylarında son derecede bunalabilirler. Bu nedenle de belirli cinslerde olan uzun tüylü kedilerin yaz ayları geldiği zaman tıraş edilmeleri oldukça rahatlamalarını sağlar. Aynı zamanda kedilerin yaz ayları geldiği zaman tüyleri normale göre çok daha fazla dökülür. Tüylerinin tıraş edilmesi bu sorunun da üstesinden gelinmesini sağlar.

Hem tüy dökümünün azalması hem de kedilerin daha rahat etmesi adına kediler yaz aylarında tıraş edilebilirler. Yapılan işlemlerde kesinlikle kedilerin tüylerinin tamamı ile tıraş edilmemesi gerekir. Eğer bir kedinin tüyleri tamamı ile kesilir ise bu durum kedinin kendisini son derecede savunmasız hissetmesine neden olabilir. Aynı zamanda bu durum kedileri strese sokabileceğinden hasta olmaları da söz konusu olabilir.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Kediler Nasıl Tıraş Edilmeli
Kediler Nasıl Tıraş Edilmeli

Özellikle de yaz aylarında kedilerin tıraş edilmesi pek çok kedi sahibi tarafından tercih edilir. Bu noktada kedilerin tıraşları yapılırken belirli durumlara dikkat edilmesi de bir hayli önemlidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en temel unsur ise göbek kısımlarının biraz daha uzun kalmasına önem vermektir. Aynı zamanda tüylerin çok kısa olması yerine orta boyutta kalması da idealdir.

Kedilerin Tıraş Edilmesi Doğru mudur?

Kedi sahiplerinin en çok merak ettikleri sorulardan birisi de kedilerin tıraş edilmesi doğru mudur sorusudur. Özellikle de tıraş edilen kedilerin, tıraş olmaları ardından kendileri kötü hissedebilecekleri de pek çok kişi tarafından bilinir. Bu noktada kedilerin tıraş edilmesi konusunda pek çok kedi sahibi kararsız kalır.

Aslına bakıldığı zaman kedilerin doğru bir biçimde tıraş edilmeleri halinde bu durumda herhangi bir yanlışlık bulunmaz. Her ne kadar ilk başta kediler kendilerini kötü hissetseler bile bu durum onlar için de son derecede önemlidir. Özellikle de yaz ayları geldiği zaman kediler tüyleri nedeni ile sıcaktan son derecede bunalırlar. Bu durumun azalması adına kedilerin tıraş edilmesi oldukça ideal yöntemler arasında yer alır. Eğer kediler doğru bir şekilde tıraş edilirler ise bu durumda herhangi bir yanlılık bulunmaz.

Kediler Ne Zaman Tıraş Edilmelidir?

Kedilerin tıraş edilmesi konusunda ne çok merak edilen sorulardan birisi de kediler ne zaman tıraş edilmelidir sorusudur. Yaz ayları yaklaştığı zaman kedilerin tüy dökmesi artış gösterecektir. Aynı zamanda çok sıcak olan havalarda kediler insanlardan bile çok daha fazla bunalacaklardır. Bu nedenle de kedilerin yaz aylarında tıraş edilmeleri gerekir.

Tıraş edilecek olan kedilerin özellikle de boyun kısımları bir miktar daha kısa kesilir. Göbek kısımlarının biraz daha uzun bırakılması sağlanır. Bu işlemler ardından kediler ilk başlarda kendilerini biraz garip hissedeler. Ancak zaman içerisinde bu duruma uyum sağlarlar.