Kediler Regl Olur Mu?


Kediler Regl Olur Mu?

Kediler regl olur mu sorusunu aslında hem olur hem de olmaz şeklinde yanıtlamak mümkün olacaktır. Genel olarak memelilerin dişilerinde üreme döngüsünün gerçekleşmesi için regl olmaları şarttır. Bu dönem insanlarda olduğu gibi memelilerin de dişlerinde son derece normal bir şey olarak karşımıza çıkar. Ancak insanlar da olduğu gibi bazı memeli hayvanlarda regl aynı şekilde görülmez. Mesela kedilerden yola çıkarak düşünecek olursak memelilerin bazı türlerinde gizli regl denilen bir durumun söz konusu olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda kedilerle birlikte köpeklere, filleri, domuzları, sıçanları ve atları da gizli regl olan memeliler olarak düşünebiliriz.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

 Kediler Regl Olunca Kan Gelir Mi?

 Kediler regl olunca kan gelir mi konusunda dişi bir kedi sahiplenmiş ya da satın almış olan bir insan tedirginlik içinde bir araştırma yapabilir. Ancak bu konuda hiçbir şekilde tedirginliğe kapılmanıza gerek yoktur. Çünkü kediler regl oldukları zaman, normalde insanlar gibi bir kanama durumundan söz edemeyiz. Kedilerin üreme döngüsü olan bir dönem yani kızgınlık dönemi diye adlandırılan süreç içerisinde meydana gelen bu regl durumu kedilerde daha çok asabi hareketler ve sürekli olarak tırmalama hissi ile birlikte kahverengi lekelenme şeklinde görülür. Yani regl olmuş bir dişi kedi kahverengi bir sıvı bırakacaktır.

 Kedinin Regl Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 Kedinin regl olduğu nasıl anlaşılır diye soracak olursanız kedilerin normal insanlar gibi regl olmadığını zaten en başta belirtmiştik. Ancak kedilerin regl süreci sahipleri tarafından pek de fazla hissedilmeyebilir. Çünkü direkt olarak bir kanama söz konusu olmayacağı için kedinin regl olup olmadığı da anlaşılamaz.

Sadece davranışlarından ve kahverengi bir sıvının gelmesinden anlayacağınız regl olmuş kediler için regl olan kedi davranışı konusunda da bir takım bilgilerin edinilmiş olması gerekiyor. Mesela her zaman için uslu uslu duran ve son derece sakin bir şekilde etrafta dolaşan dişi bir kedi bir anda yerde yuvarlanmaya başlayabilir. Acı çekiyor gibi sesler çıkartarak çok daha hırçın bir hale de gelebilir. Ya da genel olarak çok fazla bağırıp kokusunu bırakabilir. Bu tip durumlar söz konusu olduğu zaman dişi kedinizin kızışma dönemine girdiğini yani bir nevi adet olduğunu düşünebilirsiniz.

Kediler Regl Olur Mu?
Kediler Regl Olur Mu?

 Kedinin Vajinasından Neden Kan Gelir?

 Kedinin vajinasından neden kan gelir konusunda iltihaplı bir akıntıdan söz etmek mümkün olacaktır. Bu durumda sözünü etmiş olduğunuz sıvı eğer ki koyu kahverengi bir sıvı ise kedinizin regl döneminde olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu durum belli belirsiz yaşanacağı için pek fazla belli olan bir şey değildir. Ancak kedinin vajinasında ciddi bir kanama söz konusu ise muhtemelen çok ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilir. Bu sebepten dolayı da kedinin vajinasında kanama meydana gelmişse mutlaka bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.