Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri

Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri


Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri

Kedilerde böbrek rahatsızlığı temelde böbrek yetmezliği şeklinde ortaya çıkmaktadır. özellikle kedilerde ciddi rahatsızlıklar arasında en sık rastlanan böbrek yetmezliği aynı zamanda renal yetmezlik olarak da bilinmektedir.

Genellikle yaşlı kedilerde görülme olasılığı daha yüksek olan bu rahatsızlık iki farklı kategoride bulunmaktadır. kedilerde akut böbrek yetmezliği ve kedilerde kronik böbrek yetmezliği şeklinde kategorilerilen bu rahatsızlık erken teşhis edilmediği zaman kedilerin ölümü ile sonuçlanmaktadır.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kedilerde akut böbrek yetmezliği belirtileri genellikle 1 hafta veya 1 ay içerisinde ortaya çıkmaktadır. ancak kedilerde kronik böbrek yetmezliği daha uzun vadede ortaya çıkmaktadır.

İran kedileri ve Ankara kedileri gibi bazı ırklar böbrek yetmezliği risk grubunda yüksek sıralamalarda yer almaktadırlar.

Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri
Kedilerde Böbrek Rahatsızlığı Belirtileri

Kedilerde böbrek rahatsızlığı belirtileri şöyle sıralanabilir;

 • Ağız Kokusu
 • İştah azalması
 • Letarji ve depresyon
 • Sık idrara çıkma veya hiç idrara çıkmama
 • Kanlı veya bulanık idrar
 • Kusma
 • Artan susuzluk
 • Kötü tüy görünümü
 • Artan uyku süresi
 • Boğaz ağrısı veya ağız ülseri
 • İshal veya kabızlık
 • Kilo kaybı

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Sebepleri

Kedilerde oldukça sık rastlanan böbrek yetmezliği bazı hastalıklara veya durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu noktada kedilerde böbrek yetmezliği sebepleri içerisinde böbreklerdeki kan veya idrar akışında azalma, kanser, yüksek tansiyon, böbrek taşları gibi obstrüksiyonlar rol oynarken aynı zamanda antifriz, ilaç, zirai ilaçlar veya bazı kimyasal gibi zehirli maddelerin yutulması da böbrek yetmezliğine neden olmaktadır.

Kedilerde böbrek yetmezliği nedenleri içerisinde yukarıda yer alanların yanı sıra ileri diş hastalığı, genetik yatkınlık, yaş veya fazla miktarda toksinlere maruz kalma gibi durumlarda etkin rol oynamaktadır

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Evreleri

Kedilerde böbrek yetmezliği evreleri 4 temel devre üzerinden incelenmektedir. bu evreler temelde böbrek yetmezliği belirtilerinin şiddetine veya belirtilerinin özelliklerine göre belirlenmektedir.

Kedilerde görülen böbrek yetmezliği evreleri tespit edilirken veteriner hekimler laboratuvar testleri, kedilerin hastalık belirtileri ve fiziki muayene sonucunda evre hakkında karar vermektedir.

Kedilerde böbrek yetmezliği 1. evrede böbrekler zarar görür ancak işlevini tam olarak yerine getirmeyerek kanın yetersiz filtrelenmesi sonucu vücutta toksin birikimi meydana gelmemektedir.

Kedilerde böbrek yetmezliği 2. evrede böbrekler atıkları fazla yavaş süzmeye başlar. Ancak bu evrede de daha azami görülmemektedir.

Kedilerde böbrek yetmezliği 3. evrede ise artık böbreklerin filtreleme fonksiyonu iyice yavaşlamış olmakta ve kandaki kimyasal oranı hızla artmaktadır.

Kedilerde böbrek yetmezliği 4. evre ise son evre olarak kabul edilmekte olup genellikle tedavi edilme ihtimali en az evli olarak kabul edilmektedir. Bu evrede böbrek yetmezliği yaşayan kediler genellikle hastayı hissetmekte ve davranışlarında ciddi farklılıklar meydana gelmektedir.

Kedilerde böbrek yetmezliği tedavisi 1. ve 2. evredeyken Çok daha kolay olmaktadır. Ancak genellikle böbrek yetmezliği tıpkı insanlarda olduğu gibi tam olarak tedavi edilememektedir. Tedavi sürecinde sadece hastalığın ilerlemesi ve kedinin yaşayacağı ağrı hafifletilmektedir.