Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi


Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi konusu ile ilgili olarak veteriner hekimin vermiş olduğu reçete içerisinde yer alan ilaçlar son derece büyük bir önem taşır. sonuç olarak bir enfeksiyon olduğu için hem insanlarda hem de hayvanlarda biyolojik olarak etkiler aynıdır. Bu sebepten dolayı da kedilerde meydana gelmiş olan bir idrar yolu enfeksiyonu kesinlikle antibiyotik kullanımı ile giderilebilir. Tıpkı insanlar da olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonunu geçirmek için veteriner hekimler de direkt olarak antibiyotik ilaçlara başvuracaktır.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 Kedilerde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu gibi bir durumda mesane taşlarının da meydana gelmiş olması söz konusu olacağı için veteriner hekim bu durumda mesane taşlarının cerrahi bir şekilde çıkartması gerekiyorsa kedi üzerinde bir ameliyat gerçekleştirir. Çünkü bu durumda mesane taşları durumu biraz daha zorlaştırır ve direkt olarak iyileşmeyi geciktirebilir. Ayrıca kedilerde son derece büyük bir ağrıya da sebep olacağı için onların huysuzlanmalarına da sebebiyet verecektir ve bu sebepten dolayı da bu taşların alınması gerekir. Ayrıca bir takım diyet programları ile de veteriner hekim cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan bu taşların düşmesine yardımcı olabilir.

 Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

 Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir diye sorduğunuz zaman idrar yolu enfeksiyonu olmuş olan bir kedinin şu tip durumları dikkat çekecektir.

  •  İdrar yaparken zorlanma ve sık sık idrara çıkma
  •  İdrar yaparken acı çekmesi
  •  İdrarda kan görülmesi
  •  Kum kabının içine idrar yapmamak
  •  Kedinin idrarında renk değişikliği
  •  Yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık

 Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu olduğunu anlamak için bu belirtiler söz konusu olacaktır ve aynı zamanda idrarında renk ve koku değişimi gibi bir durum söz konusu oluyorsa bu durumda da kedilerde idrar yolu enfeksiyonu olduğunu anlayabilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

 Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur konusu ile ilgili olarak genellikle virüslerden, parazitlerden ve mantar ile bakterilerden söz etmek mümkün olacaktır. Bununla birlikte tansiyon hastalığı kedilerde de mevcuttur ve kedinizde bir tansiyon hastalığı söz konusu ise idrar yolu gibi bir hastalık baş gösterebilir. Aynı zamanda idrar taşları ve üretra tıkaçlar da son derece büyük ölçüde bu hastalığın sebebi olarak düşünülebilir.

 Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonuna Evde Ne İyi Gelir?

 Kedilerde idrar yolu enfeksiyonuna evde ne iyi gelir diye soracak olursanız da bu durumda mutlaka veterinerin reçete etmiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmak en önemli şeylerden biridir. Bunun yanı sıra kedilerde meydana gelmiş olan idrar yolu enfeksiyonları için mutlaka kedileri sıcak tutmak ve beslenmesine dikkat etmek gerekecektir. Eğer ki minik dostunuzda bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisi varsa Eskişehir’de Melodim Veteriner Kliniği her zaman için 7/24 sizlere yardımcı olup kedinizi iyileştirecektir.