Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kedilerde Sabah Rahatsızlığı

Kedilerde Sabah Rahatsızlığı


Kedilerde Sabah Rahatsızlığı

Kızgınlık döneminde özellikle dişi kediler bazı davranışları ve davranış değişiklikleri ile birlikte meydana gelen fiziksel değişimlere ve hiperaktif halleri ile de çiftleşmeye hazır hale geldiklerini belli etmektedirler.

Yaşam şartlarına göre çiftleşme gerçekleşen kedilerde 24 saat içerisinde gebelik belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte kedilerin davranışlarında farklılaşma, heyecan verici ve aynı zamanda fazla duygusal davranışlar söz konusu olmaktadır.

Bu noktada kedilerde sabah rahatsızlığı olarak bilinen süreç aslında BİR hastalık değil hamilelik belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır? Sorusu genellikle evcil hayvan sahibi kişiler tarafından sıkça merak edilmektedir. Bu noktada kedilerde hamilelik belirtileri hamileliğin evresine göre değişiklik göstermekte olup genellikle erken belirtiler arasında kızgınlık döngülerinin sonuçlanması ve meme uçlarında renk ve hacim değişikliği görülmektedir.

Kedilerde Sabah Rahatsızlığı
Kedilerde Sabah Rahatsızlığı

Kedilerde hamilelik oluştuktan sonra meme uçlarında şişme ve renk koyulaşması söz konusu olmaktadır. bu belirtiler ortalama olarak 3 hafta gibi bir süreç içerisinde geçmektedir.

Bu süreçte insanlar ile benzer belirtiler göstermekte olan kediler sabah bulantısı yani morning sickness belirtisi göstermektedirler. Özellikle sabahları kusma, halsizleşme veya zaman zaman hasta gibi görünme söz konusu olmaktadır.

Özellikle ilerleyen dönemlerde iştah artışı meydana gelmekte ancak bazen tam tersi iştahsızlık da ortaya çıkabilmektedir. Genellikle birinci ay tamamlandıktan sonra dişi bölgelerinde yavru sayısına bağlı olarak genişleme meydana gelmektedir. ancak hamilelik belirtileri her kedilerde tam olarak fark edilecek diye bir kural bulunmamaktadır.

Özellikle normalde de kilolu olan kedilerde bel ölçüsü değişimi oldukça zor gözlenmektedir. Bu dönemde fiziksel değişikliklerin yanı sıra davranışsal değişiklikler de söz konusu olmaktadır.

Hamile Kedi Davranışları

Hamile kedi davranışları özellikle kedilerin fiziksel değişimlerinin yanı sıra davranışsal değişimlerinde görülmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Genellikle hamile kediler daha sıcak kanlı tavırlar sergilemeye başlarlar ve sahiplerinin peşinden sürekli olarak dolaşma eğilimi gösterirler.

Bunun yanı sıra sahibinden uzaklaşmayı fazla tercih etmemekte ve sahibine yakın durarak kendisini güvende hissetmektedir. Bazen de sahibinden uzaklaşarak kendini daha güvenli hissedeceği sessiz bir yer arayışına da girebilmektedir.

Bunlar kedilerde hamilelik davranışları arasında en belirgin olarak gözlenebilen davranışlar olduğundan kontrol edilmesi mümkündür.

Hamile Kedi Psikolojisi

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hamilelik uzun bir süreç olarak kabul edilmektedir. kedilerin kızgınlık dönemine girmesi ve çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan gebelik durumunun doğuma kadar olan sürecini kapsamaktadır.

Bu noktada hamile kedi psikolojisi içerisinde genellikle uysal olan kediler bazen kendilerine karşı tehdit hissettiklerinde asabi olabilmekte aynı zamanda sevecen olanlar çok daha fazla ilgi istemektedirler.

Bu noktada hamile kedi davranışları doğuma yaklaştıkça daha belirgin hale gelip çok daha fazla değişim yaşamaktadır. ancak her kedide aynı davranışlar söz konusu olmayabilir bazen bu durumların tam zıttı bir psikoloji söz konusu olabilir.

Bazı kediler bu süreçte daha agresif ve daha korumacı olduklarından saldırgan davranışlar gösterebilirler.