Kedilere Öğretilecek Komutlar


Kedilere Öğretilecek Komutlar

Kedilere öğretilecek komutlar köpeklere eğitilmekten bir hayli zor olduğu düşünülebilir. Genel anlamda doğru bir düşünce olurken, kedilerin komutlara karşı tepkisiz kalması gerektiği anlamlarına da gelmektedir. Bu süreçte sadece kedilere normalden biraz daha fazla zaman ayırmak, çaba göstermek yeterli olmaktadır.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Nöbetçi Veteriner 7/24 yanınızda!

Kedilerin Kolay Öğrenebilecekleri Komutlar

Kedilerin öğrenebilecekleri komutlar kısmında birden fazla komut var. Kedilere öğretilebilecek komutların şartlanmasının ardından meydana gelmektedir. Kedilerin kolay öğrenebilecekleri komutların belirlenerek, kedilerin huylarına göre bir yol izlenmesi gerekmektedir.

Kedilere otur, kalk, getir ya da yakala gibi komutları öğretmek köpekler kadar olmasa da kolay olmaktadır. Tabi ki bu süreçte sabırlı davranmak, eğitime açık ve ödül sever hayvanlar olmazlarsa süreç biraz uzayabilir ve farklı tekniklerin denenmesi gibi adımlar söz konusu olabilir. Bunun için birden fazla komutun denenmesi de ön plana çıkabilir.

Kedilere Öğretilecek Komutlar
Kedilere Öğretilecek Komutlar

Kedilere Yeni Komutlar Öğretmek

Kedilere yeni komutlar öğretmek evlerdeki en yakın dostların hem zihinsel güçleri hem de sağlıkları için oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bir yandan da kediler ile sahipler arasında oluşan bağın daha da güçlü bir hal alması konusunda büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kedilere yeni numaralar öğretilmesinin hemen ardından türler arasında gözlenen iletişim sistemlerinin güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır.

İletişimlerin daha güçlü bir hal alması ilişkiler ile evcil hayvanlar için sayısız derecede farklı etkiler oluşturmaktadır.

Kedilere Yeni Komutlar Öğretmek İçin Kullanılacak Teknikler

Kedilere yeni komutlar öğretmek için kullanılacak teknikler genel anlamda incelenirken birçok farklı detay öne çıkmaktadır. Bunlar detayları ile gözlenirken;

  1. Kedilerin farklı bir havaya girmesini sağlamak gerekmektedir. Kedilerin ilgilerini çekmek ve sahipleri ile ilgilenmelerini sağlamak öncelik olmalıdır. Eğer pek sahipleri ile o an ilgilenmiyorsa onların ilgilerini çekebilecek bir yöntem bulunmalıdır.
  2. Ödül verilmesi öncelik olmalıdır. Kediler egoist canlılar olarak da nitelendirilebilir ve bu yüzden de yaptıkları iyi şeylerde ödül almayı severler. Fakat ödül mamaları kullanırken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü yeni bir şeyler öğrensin diye verilen ödül mamaları ile bir anda kedilerin beslenme düzenlerinin bozulması gibi durumlar söz konusu olabilir.
  3. Clicker kullanmak da en önemli yöntemler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Daha çok köpek sahipleri tarafından kullanılmakta olan clickerler aracılığı ile kedilere öğretilmek istenilen hamleler yapıldığı zaman onları sesler ile uyarmak mümkün olabilir. Ses ile ödüller sayesinde kedilere öğretilen numaraların tekrar edilmesi de sağlanabilmektedir.
  4. Tekrar edilmesi unutulmamalıdır. Kediler de en az köpekler kadar öğretilen davranışları tekrar edilmesi gereken canlılar arasında yer alırlar. Bu yüzden ne kadar sık ve düzenli olarak öğretilen şeyler tekrar edilirse kedilerin öğrenme oranları bir o kadar artış göstermektedir.
  5. Her defasında yeni bir numara öğretmek dikkatlerini çekmek için etkili olmazken tek bir numarayı tam öğrenene kadar aynı yoldan gitmek gerekmektedir.