Kedilerin Patisi Neden Şişer?


Kedilerin Patisi Neden Şişer

Kedilerin Patisi Neden Şişer? – Kedi pati şişmesi  evinde kedi besleyen herkesi endişelendiren durumlardan biridir. Zira kedilerin patisi normalde sık sık şişmez. Bu süreç kediler için ağrılı olduğu için hızlı bir şekilde önlem almak kedinizin rahatı için önemlidir. Sebebini öğrenmek ve tedavi edebilmek için kısa sürede veteriner hekime gidilmelidir.

Pati şişmesi tek bir patide olabileceği gibi birden fazla durumda da olabilir. Aynı zamanda tek bir parmakta da görülebilir. Bu durum her kedide farklılaşabilir.

Kedilerin Patisi Neden Şişer? Konusu Hakkında Eskişehir Nöbetçi Veteriner Kliniğimizle İletişime Geçebilirsiniz.

Kedilerde Pati Şişliği Nasıl Anlaşılır?

Kediler bilindiği gibi patilerine dokunulmasını sıklıkla sevmez. Bu nedenle patisinin şiş olduğunu anlamak oldukça zordur. Dolayısıyla kedi pati şişmesi belirtileri oldukça önemlidir. Böylece kısa sürede veterinere gitmeniz de mümkündür. Ana hatları ile belirtiler aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  1. Kedinin topallaması
  2. Kedinin bir patisinin yaralı olması
  3. Kedinin patisini yalaması ya da ısırması
  4. Kedinin patisinde iltihap, enfeksiyon ya da apse olması
  5. Enfeksiyondan kötü bir koku yayılması
  6. Kedinin aktif olmaya isteksiz olması

Bu durumların biri görülebileceği gibi birkaç tanesi de aynı zamanda görülebilir. Dolayısıyla kedinizde gözlemleniyorsa, kısa sürede veteriner hekime gidilmelidir.

Kedi Patisi Neden Şişer?

Kedisinin patisinde şişme olanlar, doğal olarak bu durumun sebeplerini de merak eder. Bunun altında yatan nedenler farklı olabilir. Böcek ısırığı gibi bazı nedenlerden enfeksiyonlarına ve kemik kırıklarına kadar uzanabilir. Bunlar aşağıdan detayları ile incelenebilir;

  1. Böcek sokmaları: Kediler arı ve böceklerle ilgilenmeyi, onları ezmeyi sever. Ancak bu doğal olarak o canlıların da kendini savunmasıyla sonuçlanır. Böylece ısırıklar ve sokmalar meydana gelebilir. Bu durum kedinizde pati şişmesi ile sonuçlanabilir.
  2. Yabancı cisim yaralanmaları: Kedi pati şişmesi kedinin ayak parmakları arasındaki ped içine ya da pençenin etli dokusuna sıkışan bir cisimden kaynaklanabilir. Eğer böyle bir şey görürseniz veterinere götürmeniz önerilir. Çıkartıldıktan sonra kısa sürede geçebilir.
  3. Dilinme, yırtık ve çürükler: Bu yaralanmalar patinin yumuşak dokusuna, yastıkçıklara ve etli bölgelere zarar verir. Böylece şişme ile sonuçlanabilir.
  4. Burkulma ve çıkmalar: Kediler hareket etmeyi ve zıplamayı sever. Ancak bu faaliyetler esnasında bazen istenmeyen durumlar yaşanabilir. Aynı şekilde yanlışlıkla ayağına basmışsanız bu da bir şişlik nedenidir.

Nedeni ne olursa olsun hızlı bir müdahale dostunuzun kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır.

Kedilerin Patisi Neden Şişer
Kedilerin Patisi Neden Şişer

Kedi Pati Şişmesine İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

Kedi pati şişmesi gördükten sonra ilk olarak incelemeniz önerilir. Böylece bir bilgi sahibi olabilir, veteriner ile daha doğru bir iletişim kurabilirsiniz. Ancak tırnak kesimi, yabancı cisimlerin çıkartılması gibi konularda veterinerden yardım almanız tavsiye edilir.

Kırık, çıkık ve çatlak gibi durumlarda da veteriner hekime giderek dostunuzu muayene ettirmeniz gerekir. Böylece şişlik hakkında bilgi alabilir, uygun tedaviye de başlayabilirsiniz. Veteriner ayrıca nelere dikkat etmeniz gerektiğini de belirtecektir.