Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Kedim Veterinerden Korkuyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Veterinerden Korkuyor, Ne Yapmalıyım?


Kedim Veterinerden Korkuyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim veterinerden korkuyor, ne yapmalıyım maalesef ki birçok kedi sahibinin en büyük dertlerinden bir tanesidir. Aslında böyle anlarda birkaç adıma dikkat etmek kedi dostlarımızın veterinerlerine alışma sürelerinin daha kısa olmasına yardımcı olur. Kedilerinizin veteriner korkusunu yenmek istiyorsanız,

  1. Klinik ziyaretine gitmeden önce ortalama olarak 1 ila 2 haftalık süreçte kedilerinizi taşıma çantalarına alıştırmaya başlayın. Genel olarak birçok kedi çantalarda, yatakların altında ya da kutularda gezmeye bayılırlar. Bu yüzden kedilerin sevebilecekleri türden çanta almaya özen gösterilmelidir. Evden hemen çıkmadan önce direk çantaya koymak yerine bir süre öncesinden alıştırmak süreci daha kolay hale getirecektir.
  2. Taşıma kaplarına kediler kolay bir şekilde girene kadar ağzı açık bir şekilde bırakmak, içi ne kedi otu gibi onların içerisine girdikleri zaman hoş vakit şeyler koyarak kendilerinin girmesi beklenmelidir. Zorla koyulan kediler bu durumdan pek haz almayacaklar ve veterinere gitmemek için direneceklerdir.
  3. Kediler taşıma kabına girip çıkmaktan çok mutlu olacaklardır. Tabi ki arabalara alıştırma sürecini de peşine unutmamak gerekir. Taşıma kaplarının etrafına yerleştirilen battaniye yardımı ardından taşıyıcı kaplar arabalara dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Arabaların kapısını kapatarak iki dakika boyunca bir yere gitmeden yalnız kalmalarını sağlamak ardından da kapıları açarak kedileri geri almak gerekir.

Yukarıda yer alan işlemleri birkaç defa tekrar ettikten sonra patili dostlar ile ev etrafında bir süre gezmek, araba ile vakit geçirmek kedilerin hem arabaya hem taşıma çantasına hem de dışarı ortamlara alışmasına yardımcı olacaktır.

Veteriner hekim ziyaretleri için taşıma kapları ön kısımdan sert açılmalı olan modeller yerine daha çok yumuşak, kolay açılabilen ya da fermuarlı çanta modelleri tercih etmek kedi stresi azalmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden de üstten fermuar ile açılan modeller bu süreçler için en uygun olan model olacaktır.

Veteriner hekimlerinin ziyaretinden hemen önce kedilerin ev sevdikleri yiyecek ve oyuncaklar her ne varsa evde taşıma kaplarının içine koyulmalıdır. Tam gitme zamanı geldiği zaman durmadan veteriner hekim yolculuğu yapmak kedilerin alışma süreci için en etkili adımdır. Bu süreçlerde yatıştırıcı olan müziklerin yanı sıra sessiz bir araba sürüşü kedilerin streslerinin en aza inmesine yardımcı olacaktır.

Taşıma kapları arabaya koyulduğu zamanlarda emniyet kemeri ile bağlamak ya da onların sabit olabilmeleri için taşıyıcı kapları birinin tutmasına özen göstermek gerekir.

Sosyalleşen kediler daha çok veteriner kliniği ziyaretlerinde daha az strese girebilecekleri gibi sahiplerinin de daha rahat etmelerine olanak sunacaktır. Sizler de kedilerinizi alıştırmak istiyorsanız Melodim Veterinerlik olarak bizlerden gerekli destekleri alabilirsiniz. Kedilerinizin psikolojilerini çok iyi önemsiyor ve buna göre hareket etmek için canla başla tüm ekip arkadaşlarımız her gün çalışmalarımızı sunmaya devam ediyoruz.