Köpeğimin Ayakları Tutmuyor


Nöbetçi Veteriner

 Köpeğimin ayakları tutmuyor diye bir soru sorduğunuz zaman maalesef ki köpeğinizin bir felç geçirdiğini düşünebilirsiniz. Köpeğinizin ayağında bir güçsüzlük söz konusu ise;

  • Köpeğin ayağında disk hastalığı meydana gelmiş olabilir
  • Köpekte felç meydana gelmiş olabilir
  • Köpeğin ayağı kırılmış ya da incinmiş olabilir
  •  Köpeğin ayağında atrit meydana gelmiş olabilir
  •  Köpeğin bağ dokusu yırtılmış olabilir

 Köpeğinizde meydana gelmiş olan bu durumlar bir takım ciddi hastalıklar çerçevesinde gözlenmek zorundadır ve sürekli olarak takip edilmelidir.

Köpeğimin Ayakları Tutmuyor
Köpeğimin Ayakları Tutmuyor

 Köpeğim Ayağına Basamıyor Ne Yapmalıyım?

 Köpeğim ayağına basamıyor ne yapmalıyım gibi bir konuyu gündeme getirirken köpekte meydana gelmiş olan diğer semptomları da her zaman için takip edip bütün bunları göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Eğer ki köpeğinizin ayağında bu tip bir problem söz konusu olmuşsa hiç vakit kaybetmeden bu durumda bir veteriner hekime danışmanız gerekecektir. Veteriner hekim bu durumda köpeğinizin ayaklarının röntgenini çekerek ya da bir takım farklı muayene yöntemleri ile sorunun tam olarak ne olduğunu anlayıp neler yapılabileceğini sizlerle görüşürüz.

 Köpekler Neden Yavaş Yürür?

 Köpekler neden yavaş yürür konusu ile ilgili olarak ilk başta çok fazla yorgun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ancak köpekler öyle çok sık yorulabilen ve yavaş yürüyen hayvanlar değildir. Bu sebepten dolayı da köpeklerin bu tip davranışlar sergilemesi tamamen ciddi bir hastalığa yakalanmış olabileceğinin sinyali olarak karşımıza çıkar.

Köpeğimin Ayakları Tutmuyor
Köpeğimin Ayakları Tutmuyor

 Köpeğin Ayağının Kırılması Nasıl Anlaşılır?

 Köpeğin ayağının kırılması nasıl anlaşılır diye pek çok hayvan sahibi sormaktadır ve bu durum ortaya çıktığı zaman hayvan sahiplerinin mutlaka bu konuda bilgi sahibi olması son derece büyük bir önem taşır. Köpeğinizin ayağında herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bunun kırık olup olmadığı hakkında onun davranışları doğrultusunda bir takım tahminler yürütebilirsiniz.

 Köpekler sonuç olarak bir yerleri ağrıdığını dile getiremezler ve bu sebepten dolayı sizin anlamanız gerekli olacaktır. Bu sebepten dolayı da köpeğin davranışları bu noktada belirleyici bir özellik olup ağlaması ya da çok fazla havlayıp huysuz davranması üzerine ayağının üstüne basamaması veya topallaması bir köpeğin ayağının kırılmış olabileceğinin sinyallerini verir.

 Eğer ki köpeğinizin ayağının kırıldığından şüpheleniyorsanız bu noktada mutlaka bir veteriner hekimin görmesi gerekir. Veteriner hekim bir muayene yaparak ayağın kırılmış olduğunu anlayabilir ve aynı zamanda emin olmak için bir takım tetkikler uygulayarak röntgen yöntemi ile de köpeğin ayağının kırılmış olduğunu tespit edebilir.

Ayağı Kırılan Köpeğe Ne Yapılır?

 Ayağı kırılan köpeğe ne yapılır konusunda ilk başta bir veteriner hekime götürmek ve onun vermiş olduğu reçeteye uymak gerektiğini söyleyebiliriz. Melodim Veteriner Kliniği, ayağı kırılmış olan bir köpek için belli ilaçlar reçete eder ve nasıl bakmanız gerektiği konusunda da tavsiye verir.