Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Köpek Çipi Nedir, Nasıl Yerleştirilir?

Köpek Çipi Nedir, Nasıl Yerleştirilir?Köpek çipi nedir, nasıl yerleştirilir birçok evcil köpek dostu olan kişilerin merak ettiği bir konudur. Oldukça basit bir uygulama olurken köpeklerin kürek kemikleri arasına yerleştirilerek onların daha güvende olmalarını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır.

Köpeklerin istenmeyen olaylara karşı daha rahat korunmasını sağlamak amacı ile yürürlüğe giren yönetmelik sayesinde köpekleri sokağa bırakmak gibi durumlarla artık yüzleşme olmayacak. Bırakılsa bile çipler yardımıyla köpeklerin sahiplerine ulaşılabilecek ve idari cezalar kesilecek.

Çip zorunluluğu gelirken tüm köpek sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihinden önce işlemleri tamamlamaları gerekir.

Köpek Mikroçipi Nedir?

Köpek mikroçipi birçok alanda rahat bir şekilde güvenilerek kullanılabilir. Sağlığa en ufak zararı olmazken radyo referans etiketi tanımlama sistemi sayesinde çalışır. Kedi ile köpeklere çip takma zorunluluklarının gelmesinin ana nedeni adeta kalıcı bir kimlik sağlamasından dolayıdır.

Pirinç tanesi boyutunda olan çipler pasif olmasından dolayı evcil hayvanlara takılmasının ardından başka bir işlem yapılmasına asla gerek yoktur. Bu sayede kimlik bilgileri saklanır ve evden kaçma ya da kayıp olma durumlarında köpeklerin daha rahat bulunmasına yardımcı olur.

Çiplerde dahili güç ya da pil yer almaz. Özel bir koruyucu tarafından çipler okutularak köpeklere ait kimlik bilgileri görülebilir. Bunlar sayesinde evcil hayvanların sahibi kim, iletişim bilgileri nelerdir rahat bir şekilde bulunabilir.

Köpeklere Çip Takma Zorunlulukları

Köpeklere çip takma zorunluluğu resmi gazetede yayınlanan ilan ile netlik kazandı. Bu zorunluluk ise; Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında yer alan kedi ve köpekler için geçerli değildir. Zorunluluk gelmesiyle beraber;

  1. Köpeklerin sağlık kontrollerinin daha rahat bir şekilde yapılabilecek olması
  2. Köpeklerin sokağa terk edilmesi, kayıp olması ya da kaçırılması gibi durumlarda daha rahat bulunabilmesi
  3. Sokaklara bırakıldığının belirlenmesi durumunda sahiplerine cezai işlem uygulama
  4. Kaçırılma durumlarında evcil hayvanları kaçırmış olan kişilere gerekli cezai yaptırımların uygulanması

Gibi birçok faktörü de daha kolay bir hale geliyor. Yurtdışı seyahatleri için uzun yıllardır zorunlu olan çip takılması sahiplerin TC kimlik numaraları ile eşleştirmeleri yapılarak kayıt ediliyor.

Mikroçip Nasıl Yerleştirilir?

Köpeklere mikroçip nasıl yerleştirilir diye merak ediyorsanız alanında uzman bir veteriner hekimden yardım almanız gerekir. Pirinç tanesi boyutunda olan çipler özel bir iğneden alınan yardım sayesinde köpeklerin deri ve kürek kemikleri arasında kalan kısma yerleştirilir. Yerleştirilen çipin hemen üst kısmında 15 haneden meydana gelen bir kod bulunur. Bu koda köpeklerin ve sahiplerinin iletişim bilgilerinden kişisel bilgilerine kadar birçok bilgi eklenir.

Aksi bir durum meydana geldiği zamanlarda köpekler ile sahiplerinin daha rahat eşleştirilebilmesi sağlanır. Sizler de Melodim Veterinerlik hizmetlerimizden yararlanarak köpekleriniz için çip taktırmak istiyorsanız kliniğimizi arayarak ya da ziyaret ederek en uygun zaman için randevu alabilirsiniz.