Köpek Maması Önerileri


Köpek Maması Önerileri

Köpek maması önerileri denilince akla gelen pek çok marka ve çeşit olsa da yine de bu konu ile ilgili olarak esas almanız gereken şey köpeğinizin cinsi ve yaşı olacaktır. Bu konu ile ilgili olarak en başta köpek maması çeşitleri nelerdir onları birbirinden ayırt edebilirsek işimizi çok daha kolay bir hale gelecektir. Köpek maması çeşitleri nelerdir? En iyi köpek maması hangisidir? Yavru köpekler için en iyi mama çeşitleri nelerdir? Şeklinde yer alan pek çok soruya yanıt vermek için hazırlamış olduğumuz bu makalemizde köpeğiniz için en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Köpek Maması Önerileri
Köpek Maması Önerileri

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Köpek maması çeşitleri nelerdir diye soracak olursanız köpek maması çeşitleri pek çok marka için içeriyi hemen hemen benzer olan birtakım köpek mamalarıdır. Köpek maması çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Besleyici köpek maması
  • Kuzu etli köpek maması
  • Diyet köpek maması
  • Yaş köpek maması
  • Kuru köpek maması
  • Yavru köpek maması
  • Yavru köpek yaş mama
  • Yavru köpek kuru mama

Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Köpek maması seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir konusu son derece büyük bir önem taşır. Köpeğinizin nasıl bir mamayla beslendiği köpeğinizin sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi bakımından oldukça önemli olacaktır. Bu sebepten dolayı köpeğinize mama seçerken köpek mamasının içeriği nasıl olmalıdır konusunda da fikir ve bilgi sahibi olmanız gerekir. Yani köpek maması tercihinde bulunurken ne tür bir mama seçeceğinizi köpeğinizin cinsini ve özel durumunun olup olmadığını da göz önünde bulundurarak bir karara varmanız son derece önemli olacaktır.

Köpek maması seçerken köpeğinizin gelişim sürecindeki her aşamayı yakından takip eden bir veteriner hekimin de görüşlerini almak bu noktada çok faydalı olur. Köpeğinizde bir takım vitamin ya da minarelerin eksik olup olmadığını sık sık kontrol altında tutarak da hangi köpek mamasını tercih edip hangi mamayı tercih etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Bir yaşından küçük olan köpekler yavru köpek sınıfında değerlendirilir. Yavru köpeklerin, yetişkin köpeklere göre biraz daha farklı vitamin ve mineral değerlerine ihtiyacı olabilir. Bu sebeple yavru köpekler için daha özel mamalar kullanılması söz konusu olacaktır. Yavru köpekleriniz için yavru köpek maması tercih etmeniz gereklidir.

Ayrıca köpek maması seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de mamanın içinde katkı maddesi bulunmaması olacaktır. Köpek mamasının içinde olması gereken vitaminler ve mineraller; D, B ve A vitaminleri, demir, iyot, kalsiyum ve magnezyum vitaminleridir. Bunun yanı sıra fosfor da köpekler için son derece önemli bir mineraldir.

En Çok Tercih Edilen Köpek Maması Markaları

En çok tercih edilen köpek maması markaları için; Hills köpek mamaları, Royal Canin, Pro plan sayılabilir. Bunun yanı sıra N&D, Brit Care, Reflex ve Acana köpek mamaları da en çok tercih edilen köpek mamaları arasında yer alır.