Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir mi?

Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir mi?


Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir mi

Köpekler ev yemeği yiyebilir mi konusu pek çok köpek sahibi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle de mama maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile insanlar köpeklerine ev yemeklerini verip veremeyeceklerini merak ederler. Aslına bakıldığı zaman köpekler kendilerine verilen pek çok şeyi büyük bir mutlulukla yiyebilirler. Özellikle de içerisinde et olan yiyecekleri ve şekerli şeyleri yemekten oldukça keyif alırlar. Ancak bu besinlerin verilmesinin ne kadar sağlıklı olduğu da pek çok hayvan sever tarafından araştırılmalıdır.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Köpekler her ne kadar ev yemeklerini yiyebilseler de bu yemeklerin köpeklere verilmemesi gerekmektedir. Bu durum tüm ırklarda bulunan köpek cinsleri için geçerli bir durumdur. Ancak özellikle de küçük ırk köpeklere bu konuda daha hassas davranmak gerekir. Çünkü verilen ev yemekleri köpeklerin beslenme düzenlerini bozmasıyla sınırlı kalmaz. Onların sağlıklarını da riske atmaktadır. Özellikle de küçük ırktaki köpeklerin yağlı ve salçalı gibi ev yemeklerini yemeleri, ciddi anlamda sorun yaşamalarına neden olabilmektedir.

Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir mi
Köpekler Ev Yemeği Yiyebilir mi

Köpekler Hangi Ev Yemeklerini Yiyebilirler?

Köpekler için hangi ev yemekleri denildiği zaman seçeneklerin kesinlikle dikkate alınması gerekmektedir. Her ne kadar mama dışında ek olarak farklı besinleri ve ev yemeklerini yiyebilseler bile bu durumda son derecede seçici olmak gerekmektedir. Öncelikli olarak salçalı ve yağlı olan ev yemeklerinin köpeklerden uzak tutulması gerekmektedir. Genel anlamda köpeklerin yiyebildikleri ev yemekleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Patates
 2. Havuç
 3. Ispanak
 4. Bezelye
 5. Buğday
 6. Yulaf
 7. Pirinç
 8. Erişte
 9. Makarna
 10. Yumurta
 11. Kabak
 12. Fasulye
 13. Nohut
 14. Brokoli
 15. Karnabahar…

Bu tür besinler mama dışında köpekler dışında sorunsuz bir biçimde tüketilebilmektedir. Köpeklerin yiyebilecekleri yemekler son derecede geniş bir liste içerisinde yer almaktadır. Ancak köpek sahiplerinin bu yiyecekler arasından en masum ve en zararsız olan besinleri tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi halde ise bilinçsiz bir biçimde verilen besinler ile birlikte köpekler ciddi anlamda sıkıntılı durumlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum onların sağlıkları açısından bir tehdit meydana getirebilmektedir.

Köpeklerin Sevdiği Yemekler

Köpekler için verilebilecek yemekler kadar köpeklerin sevdiği yemekler de insanların sık bir biçimde merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Pek çok kişi tarafından da bilindiği gibi köpekler en çok etli yemekleri yemekten keyif alırlar. Bunun dışında ise muz ve pirinç gibi yiyecekler, köpeklerin en sevdikleri yiyecekler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda çikolata, tatlı ve dondurma gibi besinleri yemekten de inanılmaz derecede keyif alırlar. Ancak bu tür şekerli gıdalar verilirken son derecede temkinli davranılması gerekmektedir. Çünkü şekerli besinler, köpeklerde kilo ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle de bahsi geçen durumda temkinli davranmak önem taşır.