Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Köpeklerde Karaciğer Rahatsızlıkları

Köpeklerde Karaciğer Rahatsızlıkları

İnsanların en sadık dostları olan köpekler veya kediler bazen bazı faktörlere bağlı olarak hastalanabilirler. Özellikle köpeklerde karaciğer rahatsızlıkları tedavi edilmediği müddetçe ölümle sonuçlanmaktadır.

Köpeklerin veya kedilerin dönem dönem oldukları hastalıklar bazen bulaşıcı olmakta bazen de bulaşıcı özellik göstermemektedir. Bu noktada özellikle bulaşıcı hastalığa yakalanan köpeklerin daha çok bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle hastalık süreci boyunca sağlık durumu yakından takip edilmeli ancak insanlara ulaşabilme ihtimali olan hastalıklar söz konusu olduğunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Bu noktada aslında köpeklerde bulunan bulaşıcı rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğu insanlara bulaşmaktadır. Kuduz veya parazit hastalıkları dışında insanlara bulaştığı bilinen hastalık bulunmamaktadır.

Bu nedenle mutlaka kedilerin ve köpeklerin düzenli olarak aşı olması bu hastalıkların orada çıkması önünde önemli bir engeldir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Köpeklerde Karaciğer Rahatsızlıkları
Köpeklerde Karaciğer Rahatsızlıkları

Köpeklerde Karaciğer Hastalıkları Görülme Nedenleri

Köpeklerde karaciğer hastalıkları söz konusu olduğunda özellikle bu hastalıklar tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere veya hayat kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle uzun süre boyunca dengesiz, yetersiz veya sağlıksız beslenme gibi durumlar uzun süreçte karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra köpeklerde karaciğer hastalıkları görülme nedenleri içerisinde yer alan en temel nedenlerinden bir tanesi adenovirüsler olmaktadır. bu virüs köpeğin vücudunda bulunan tüm dokuları ve hücreleri etki altına aldığından oldukça şiddetli ve tehlikeli bir virüstür.

Ciddi ağrılara ve yanmalara neden olan bu virüs köpeklerde karaciğer hastalıklarının en önemli ve en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. köpeğin dayanabileceğini den daha şiddetli ağrılar meydana geldiğinden hastalık sürecinde ciddi tahliller uygulanmaktadır.

Böbreklere aşırı miktarda aminoasit, mineral veya mikotoksin gibi maddeler geldiğinde de böbreklerde ve karaciğerde yorgunluk söz konusu olduğundan karaciğer hastalıkları meydana gelmektedir.

Köpeklerde Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

köpeklerde meydana gelen bazı karaciğer hastalıkları virüs temelli olmaktadır. virüs temelli karaciğer hastalıkları çoğu zaman herhangi bir belirti göstermeden ani ölüm ile sonuçlanabilmektedir. Bazen gösterdiği belirtiler de basit hastalıklarıyla karıştırıldığında geç teşhis edilmekte ve bu da köpeğin ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Köpeklerde karaciğer hastalıklarının belirtileri arasında en yaygın rastlanan semptomlar şöyledir;

  • Ateş
  • iştah kesilmesi
  • gözden normalden fazla yaş gelmesi
  • halsizlik
  • gözlerin mat görünmesi
  • kanlı dışkı

Bu semptomların yanı sıra köpeklerde karaciğer hastalığı ilerlediği takdirde ortaya çıkan bazı reaksiyonlar içerisinde en sık rastlananı mavi göz sendromu olmaktadır. Mavi göz sendromunda gözüm pigment bölgesinde yangılar, yanmalar ve mavi renge dönme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Özellikle aşılamadan sonra ortaya çıkan mavi göz sendromu köpeklerde karaciğer hastalığı meydana geldiğini ve hastalığın oldukça fazla ilerlediği anlamına gelmektedir.

Bu noktada yukarıda belirtmiş olduğumuz genel semptomların veya nadir görülen semptomların görülmesi anında doğrudan bir veterinere başvurmak ve klinik kontrolleri yaptırmak gerekmektedir. Çünkü köpeklerde karaciğer hastalıkları tedavi edilmediği müddetçe ilerlemekte ve köpeğin ölümü ile sonuçlanmaktadır.