Kuşlara Evde Ne Yedirilir?


Kuşlara Evde Ne Yedirilir

Kuşlara evde ne yedirilir sorusu, kuşlarına yem dışında farklı besinleri de vermek isteyen insanların sıklıkla araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Evlerde beslenen kuşlar, pek çok farklı gıdayla da beslenebilmektedirler. Özellikle de yumuşak olan belirli besinler, kuşların son derecede hoşlarına gitmektedir.

Evlerde beslenen kuşlar, sadece yem yemekle sınırlı kalmazlar. Eğer onlara ne verilirse onları da yiyebilmektedirler. Bu noktada kuş sahiplerinin kesinlikle farklı gıdaları da vermeye özen göstermeleri gerekmektedir. Verilen farklı gıdalar hem kuşların daha sağlıklı hem de çok daha mutlu olmalarını sağlamaktadır. Bir nevi bebeklere verilen ek gıda gibi kuşların da yem dışında yedikleri birtakım ek gıdalar bulunmaktadır. Özellikle de enerji veren ek gıdalar ve haliyle şekerli meyveler, kuşların son derecede hoşlarına gitmektedir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kuşlara Evde Ne Yedirilir
Kuşlara Evde Ne Yedirilir

Kuşlar Ekmek Yiyebilir mi?

Kuşlar ekmek yer mi sorusu da evlerinde kuş besleyen insanların sıklıkla araştırdıkları ve merak ettikleri konular arasında yer alır. Aslında bakıldığı zaman verildiğinde kuşlar kendilerine verilen ekmekleri sorunsuz bir biçimde yiyebilmektedir. Özellikle de ufalanan ekmek kırıntıları, pek çok kuş tarafından yenilmektedir.

Kuşlar her ne kadar ekmek yiyebilseler bile bu besinlerin kuşlara verilmemesinde fayda bulunmaktadır. Her ne kadar sorunsuz bir biçimde bu ekmekleri yeseler bile yine de ileri vadede bu durum olumsuz sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle de fazla kilo almak ve uçamamak gibi pek çok ciddi sorun ekmek yemelerinin beraberinde gelebilmektedir.

Evde Beslenen Kuş Ne Yer?

Evlerinde kuş besleyen kişilerin en çok araştırdıkları detaylardan birisi de evde beslenen kuş ne yer sorusudur. Aslında insanlar genel anlamda evlerinde besledikleri kuşlara yem vermeyi tercih ederler. Özellikle de kuşların sağlığı ve pratik olması nedeni ile evlerde beslenen kuşlara kesinlikle yem verilmesi gerekmektedir.

Evlerde kuş beslenmesi durumunda onlara verilebilecek pek çok farklı besin daha bulunmaktadır. Özellikle de sıklıkla beslenen muhabbet kuşları için insanlar pek çok farklı meyve ve sebzeyi de vermeyi tercih etmektedirler. Böylelikle de bir yandan kuşlar daha mutlu bir yandan da daha sağlıklı olabilmektedirler. Evde beslenen kuşlara verilen bazı ek besinler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Marul
 2. Salatalık
 3. Çilek
 4. Kivi
 5. Ahududu
 6. Portakal
 7. Kiraz
 8. Muz
 9. Üzüm
 10. Armut
 11. Maydanoz
 12. Haşlanmış patates
 13. Haşlanmış havuç
 14. Yoğurt
 15. Taze mısır…

Kuşlar ne yer konusunda yukarıda sayılan örnekler çok daha uzun bir liste içerisinde artırılabilmektedir. Ancak insanlar bu liste içerisinde yer alan besinlere baktıkları zaman neleri verip neleri vermemeleri gerektiği konusunu rahatlıkla anlayabilmektedirler. Kuşlar genel anlamda yumuşak ve enerji veren sağlıklı şeyleri severler. Verilmesi gerekenler kadar çikolata ve ekmek gibi verilmemesi gereken şeylere de dikkat etmek gerekmektedir.