Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleşir?Muhabbet kuşları nasıl çiftleşir sorusu evlerindeki muhabbet kuşlarının çiftleşmesini isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılır. Bu kuşların çiftleşebilmeleri adına gerekli şartların sağlanması gerekir. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken birtakım önemli husus daha bulunur. İnsanlar, kuşların çiftleşmesi adına gerekli koşulları sağlamalarının ardından bunu sağlayabilirler. Böylelikle de meydana gelen çiftleşmenin ardından yeni yavruların meydana gelmesi de söz konusu olabilir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Kuşların çiftleşmeleri adına kesinlikle önemsiz gibi görülen bazı detaylara ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekir. En basitinden kuşların beslenmesinde kullanılan yemin bile çiftleşme üzerinde bir etkisi bulunur. Bu nedenle de kuşlarının çiftleşmesini isteyen kişilerin tüm bu detayları hafife almadan uygulamaları gerekir. Aksi durumda kuşlarının çiftleşmesini sağlamak son derecede güç bir hale gelebilir. Belirtilen nedenden dolayı da insanların bu konuya oldukça hassas bir biçime yaklaşmaları gerekir.

Muhabbet Kuşlarını Çiftleştirmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnsanlar muhabbet kuşlarını çiftleştirmek istedikleri zaman dikkat etmeleri gereken bir takım önemli durumlar bulunur. Yıl içerisinde 5 ya da 6 kez çiftleşebilen bu kuşları çiftleştirebilmek her zaman çok da kolay olmaz. Ancak insanlar belirli durumlara dikkat ederek önem verdikleri zaman bu ihtimalin çok daha kuvvetli hale gelmesini sağlayabilirler. Böylelikle de kuşlarının çiftleşmeleri ardından yeni ve küçük muhabbet kuşlarının dünyaya gelmesini sağlayabilirler.

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesi adına birtakım detaylara oldukça önem vermek gerekir. Özellikle de gerekli şartların en iyi şekilde sağlanması ile birlikte çiftleşmenin gerçekleşme ihtimali ciddi anlamda bir artış gösterir. Çiftleştirmek adına kuşlara sağlanması gereken durumlar ise genel olarak şu şekilde sıralanır;

  1. Kaliteli yemler ile iyi bir beslenme sağlama
  2. Kuşları güneş ışığı alan bir yere koyma
  3. Eş seçimini dişi muhabbet kuşuna yaptırma
  4. Kafesi göz seviyesinin üzerinde duran bir alana yerleştirme
  5. Ortam sıcaklığı 25 ila 28 derece arasında ayarlama…

Muhabbet Kuşunu Çiftleştiren Formül

İnsanlar muhabbet kuşlarının çiftleşmelerini istedikleri zaman nasıl ki insanlara özel macunlar yapılıyorsa kuşlara da bu şekilde takviyeler gerçekleştirilebilmektedir. Buradaki amaç ise kuşların yeterince enerjik olarak kendilerini çiftleşmek için daha hazır hissetmeleridir. Kuşların çiftleşmek adına daha istekli olmalarını sağlamak adına mama seçimi kadar onların enerjilerini artıracak birtakım etkenler oldukça faydalı olmaktadır. Böylelikle de muhabbet kuşlarının çiftleşme ihtimalleri daha yüksek seviyelere çıkmaktadır.

Muhabbet kuşu çiftleştirme önerileri olarak en çok tercih edilen yöntem yemlerine bir miktar bal karıştırılmasıdır. Bu bal ile birlikte kuşların enerjileri çok daha yüksek hale gelmektedir. Aynı zamanda bal yerine yemlerinin içine bir miktar keçi boynuzu tozu eklemek de oldukça etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu besin takviyeleri ile birlikte kuşların yeterince fazla enerjiye sahip olmaları ve böylelikle de uyarılmaları sağlanarak çiftleştirilebilmektedir.