Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşları Nasıl Eğitilir?

Muhabbet Kuşları Nasıl Eğitilir?Muhabbet kuşları nasıl eğitilir daha çok hayatında ilk defa evcil bir kuş alan bireylerin merak ettikleri konular arasındadır. Bazı muhabbet kuşları vardır ki konuşmayı öğrenir, sahiplerinin omuzlarından ayrılmaz, havada adeta bir güvercin gibi takla atabilir. Bunun gibi birçok hamleyi yapabilen muhabbet kuşların eğitiminden ne olabilir ki diye düşünülse bile oldukça zorlu bir işlemdir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Nöbetçi Veteriner 7/24 yanınızda!

Hem tatlı hem de oldukça sempatik olan muhabbet kuşları evlerde en çok beslenen evcil hayvan kategorisinde ilk sırada yerini almaktadır. Oldukça sevimli olan bu hayvanların ele alışmasının ardından birkaç kelime öğrenmesi, hırçınlıklarının giderilmesi gibi birçok faktörün öğretilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşu eğitimi sırasında kuşların yaşlarının büyük bir öneme sahip olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Büyük ya da yaşlı kategorisinde yer alan kuşların eğitimleri küçük ya da yavru olan kuşlara oranla bir hayli zordur. Çünkü yavru olan kuşlar daha kısa süre içerisinde öğretilenleri öğrenmesi ile bilinmektedir. Bu yüzden de yeni bir muhabbet kuşu alınacak olduğu zaman yavru kuş seçilmesi öncelikli olmaktadır.

Muhabbet kuşu eğitme adımlarına başlamadan hemen önce ortalama olarak 1 hafta içerisinde hayvanların yeni ortamlarına alışma süreçlerinin beklenmesi gerekmektedir. Ardından kuş eğitimlerine başlanmasına gerekir. Kuş 1 hafta içerisinde evin en sık kullanılan odalarında koltuğa yakın bir yerde kafes içerisinde yer alırsa ev ortamları ile evlerde yaşayan insanlara daha çabuk alışmaları sağlanmaktadır. Bu yüzden de kuşların oturma odalarında koltukların yakınlarında yer alan kafeslerin içinde 1 hafta kadar tutulması gerekir.

Muhabbet kuşlarının eve alışmasının ardından ele gelme yöntemleri ile uygulanması gerekir. Evde rahat eden bir ortamda alışan kuşların yemleri ve sularını temizlemek gerekir. Bunlara ek olarak kafeslerin altına bir gazete kağıtlarını sererek de dışkılarının düzenli bir şekilde atılması ve kafesin temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Eve yeni getirilen kuşlar ortalama olarak 1 ila 2 gün yemek ve suya yaklaşmaları için zaman içerisinde bu alışkanlıkların ortadan kaldırılması gerekir.

Hırçın ve Yavru Muhabbet Kuş Eğitme Yöntemleri

Hırçın muhabbet kuş eğitme yöntemi karşısında birçok adıma dikkat etmek gerekmektedir. Bir eve yeni gelen kuşların hırçın ve korkmuş olmaları normal bir durum olmaktadır. Kuşların eve alışmaları için de zaman vermek öncelik olmalıdır. Bir süre evin en çok tercih edilen ve sesli odalarında kalan kuşlar zamanla hırçınlıklarının üzerinden atılması gerekmektedir. Ortama alışmaya başlamak gerekir.

Kuş eğitimleri için ne kadar naif ve dikkatli davranılırsa o kadar kısa sürede kuşların ev sahiplerine alışmalarına yardımcı olmaktadır. Kuşlar evlerine ve sahiplerine ne kadar çok kısa sürede alışılırsa o kadar hızlı eğitimler yapılabilmektedir. Sesli odalardan ya da gürültülerden uzak olunursa kuşların alışma süreçleri de o kadar iyi olmaktadır.