Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşları Nasıl Evcilleştirilir?

Muhabbet Kuşları Nasıl Evcilleştirilir?Muhabbet kuşları nasıl evcilleştirilir sorusu da insanların sık bir biçimde merak ettikleri konulardan birisidir. Aslında genel anlamda bakıldığı zaman evlerde en çok beslenen kuş türü olan muhabbet kuşları normalde olukça evcil hayvanlardır. Ancak bazı muhabbet kuşları, diğerlerine göre son derecede yabanidir. Bu kuşların daha evcil ve insancıl hale gelmeleri adına belirli yöntemlerin uygulanması gerekir. Söz konusu olan yöntemlerin uygulanması durumunda insanlar evlerindeki muhabbet kuşlarının çok daha evcil hale gelmesini sağlayabilirler.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Veteriner 7/24 yanınızda!

Muhabbet kuşlarının eğitimi esnasında birtakım durumlara dikkat edilmesi gerekilmektedir. Eğer eğitimleri doğru ve eksiksiz bir biçimde verilir ise muhabbet kuşlarının son derecede evcil ve sakin hayvanlar olmalarını sağlamak mümkündür. Kuşların eğitimlerinin yavru oldukları dönemlerde yapılmaları en doğru olanıdır. Çünkü bu dönem içerisinde kuşlar eğitilmeye daha müsaittir. Ancak yaşlı ve daha büyük kuşların eğitimleri daha zor olur. Büyük ve yaşlı kuşlar, yavru kuşlara göre pek çok şeyi daha geç öğrenirler.

Muhabbet Kuşları Nasıl Eğitilir?

Muhabbet kuşları eğitimi esnasında dikkat edilmesi gereken belirli hususlar bulunur. Eğer insanlar eğitimler esnasında bu durumlara dikkat ederler ise kuşları istedikleri şekilde eğitme imkanını elde ederler. Öncelikli olarak kuşların eğitimine yavru oldukları dönem başlanması gerekir. Böylelikle de bu dönem içerisinde öğrenme algıları daha açık olduğu için eğitilmeleri çok daha kolay hale gelir.

Muhabbet kuşlarının eğitimlerine başlanmadan önce kuşların öncelikli olarak kendi hallerine bırakılması gerekir. Bu süreç içerisinde muhabbet kuşlarının ortama alışmaları ve uyum sağlamaları mümkün hale gelir. Muhabbet kuşlarının ortama alışmalarının ardından artık kuşların eğitilmeleri daha doğru şekilde sağlanır.

Hırçın Muhabbet Kuşları Nasıl Eğitilir?

İnsanlar hırçın muhabbet kuşu eğitimi esnasında kuşa ilk olarak güven vermeleri gerekir. Bunun için de kafeslerinin üst kısımlarda olması ve zarar görmeyeceklerine inandırılması gerekir. Özelikle de bu süreç içerisinde kuşa minik ödüllerin verilmesi, eğitimin çok daha kolay hale gelmesini sağlar. Bu süreç içerisinde kuşların kesinlikle zorla yakalanması ve zorla ele alınması gibi durumlardan kaçınmak gerekir. Aksi durumda kuş korkacağı için giderek daha hırçın bir hale gelecektir. Ancak ona ödüller ile zaman tanımak kuşların güvenini kazanmayı sağlayacak ve kuşları sakinleştirecektir. 

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Kuşların eğitimi konusunda en çok merak edilen şeylerden birisi de muhabbet kuşunu konuşturma yöntemleri olarak karşımıza çıkar. Bu kuşların konuşmalarını sağlamak adına öncelikli olarak tek başlarına olmaları ve başka bir kuş görmemeleri gerekir. Yavru kuşların konuşturulması çok daha kolaydır. Yine dişi kuşlara göre erkekler daha çok konuşurlar. Yavru iken alınan muhabbet kuşunun önce güveninin kazanılması gerekmektedir. Ardından kuşla konuşurken sürekli öğretilmek istenilen kelimeler tekrarlanır. Böylelikle de muhabbet kuşları sürekli olarak kendine söylenerek tekrar edilen kelimeleri öğrenerek konuşabilirler.