Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Yapılır?


Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Yapılır

Muhabbet kuşu eğitimi nasıl yapılır? Sorusu muhabbet kuşu almış olan kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Yavru muhabbet kuşu nasıl eğitilir? Muhabbet kuşu eğitimi nasıl olmalıdır? Konuşmayan bir muhabbet kuşunu konuşturmak için neler yapılır? Ya da muhabbet kuşunun nasıl beslendiğini merak ediyorsanız bu makalemize göz atmanız bizim için son derece faydalı olacaktır.

Son derece sevimli canlılar olan muhabbet kuşları, birbirinden farklı, canlı renkleriyle yaşamımızı güzelleştiren ve bizi hayata bağlayan canlılardır. Evde muhabbet kuşu besleyen kişiler için muhabbet kuşunun eğitimi, daha doğrusu muhabbet kuşuna doğru bir eğitim vermek son derece büyük bir önem taşır. Yavru bir muhabbet kuşu almışsınız muhabbet kuşu eğitimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekli olacaktır.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Yapılır
Muhabbet Kuşu Eğitimi Nasıl Yapılır

Muhabbet Kuşu Eğitimine Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Muhabbet kuş eğitimine ne zaman başlamak gerekir sorusunun en güzel cevabı muhabbet kuşunun yavruluk dönemi olacaktır. Muhabbet kuşu eğitimine eğer yavruyken başlamazsanız bu konuyla ilgili ilerleyen süreçte bir takım zorluklarla karşılaşmanızın da son derece olası bir durum olacağını belirterek sözlerimize başlayacak olursak, muhabbet kuşu eğitiminin çok da zor bir şey olmadığını belirterek sözlerimize başlayabiliriz. Muhabbet kuşları 16 haftaya kadar bebek muhabbet kuşu olarak anılır. Bu süreçte muhabbet kuşuna yavaş yavaş konuşmayı öğretmeye başlayabilirsiniz. En başta çok kısa sözcükleri (tek heceli ya da iki heceli) sürekli olarak sesli bir şekilde tekrar ederek sizin söylediklerinizi taklit etmesini sağlamanız gerekir.

Bu noktada bilmeniz gereken en önemli şey yalnızca erkek olan muhabbet kuşlarının konuşma yetisine sahip olduğu gibi bir söylenti vardır. Ama dişi muhabbet kuşları da konuşabilir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşu nasıl konuşturulur diye sorarken muhabbet kuşunun konuşmayı öğrenmeye başlamak için kendisini hazır hissetmesi de çok önemlidir. Bunun için önce kuşun size alışmasını da beklemek gerekli olacaktır. Mesela muhabbet kuşunu alır almaz konuşturmaya çalışırsanız bu durum kuş için bir travmaya neden olabilir. Bu nedenle muhabbet kuşunu aldıktan sonra bir ya da iki günlük bir alışma süreci tanımanız son derece büyük bir önem taşır.

Muhabbet Kuşu Ele Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır? Aslına bakacak olursanız muhabbet kuşuna ele alıştırma eğitimi, muhabbet kuşu eğitimi için ilk adım olmalıdır. Genellikle pek çok kişi muhabbet kuşunu konuşma özelliği nedeniyle beslemeyi tercih ettiği için ilk olarak muhabbet kuşuna konuşma eğitimi vermek ister. Ancak muhabbet kuşunu kendinize alıştırmak istiyorsanız ilk başta ele alıştırma eğitimi vermek daha doğru olacaktır.

Muhabbet kuşuna ele alıştırma eğitimi verirken ürkütmeden dokunmanız gerekecektir. Kuş size henüz alışmadığı için bir telaşa kapılarak elinizi ısırabilir. Muhabbet kuşunun karın bölgesine işaret parmağınızla ufak bir dokunuşla ele alıştırmaya başlayabilirsiniz.