Muhabbet Kuşu Hastalıkları


Muhabbet Kuşu Hastalıkları

 Muhabbet kuşu hastalıkları çeşitli sınıflara ayrılarak bulaşıcı hastalıklar ya da herhangi bir sebebe bağlı olarak meydana gelen bir takım hastalıklar olarak düşünülebilir. Muhabbet kuşları zaman zaman hasta olduklarında son derece hassas hayvanlar oldukları için bir an önce tedavi yöntemleri araştırılmalı ve hemen harekete geçilerek bu hastalıkların üstesinden gelmek için bir veteriner hekime danışılmalıdır. Muhabbet kuşlarında genel olarak görülen hastalıklar kanat düşmesi, guatr hastalığı, papağan ateşi, sallabaş hastalığı gibi hastalıklar olacaktır.

 Muhabbet kuşlarında aynı zamanda soğuktan etkilendikleri için grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar da sık sık görülmektedir. Bu sebepten dolayı da muhabbet kuşu besleyen insanların her biri bu kuşları belli bir oda sıcaklığında tutmaları ve banyo yaptırırken çok soğuk su kullanmamaya dikkat etmeleri gerekir. Bir takım vitamin eksikliklerinin de muhabbet kuşlarında bazı rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olduğunu bilmekteyiz ve bu sebepten dolayı muhabbet kuşu yemi tercihinin doğru bir şekilde yapılması gerektiğini de tavsiye edebiliriz.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

 Bir Kuşun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarız?

 Bir kuşun hasta olduğunu nasıl anlarız konusunda ilk başta kuşun verdiği tepkileri takip etmek gerekir. Mesela oda sıcaklığında bir düşüş meydana gelirse Kuşlar vücut sıcaklıklarını dengede tutmak için bir takım hareketler sergileyecektir. Bu sebepten dolayı da kuşların tüylerinin kabarık olduğunu görebiliriz. Eğer ki bir kuşun tüyleri normalinden kabarıksa ve kafası içe doğru gömülmüşse o kuşun üşüdüğünü anlayabiliriz.

Aynı zamanda hasta olan bir kuş veya üşüyorsa mutlaka titreyecektir. kuşlarda bu tip hareketlerin meydana gelmesi genel olarak soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon gibi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalmış olduğunu gösterir. Aynı zamanda hasta olmuş olan bir kuş daha iştahsız bir hale gelecektir ve bunun yanı sıra çok daha yavaş hareket etmeye başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları
Muhabbet Kuşu Hastalıkları

 Muhabbet Kuşu Hasta Olunca Ne Yapmalı?

 Muhabbet kuşu hasta olunca ne yapmalı konusunda aslına bakacak olursanız yapabilecekleriniz sınırlıdır. Mesela soğuk algınlığı sebebiyle tüylerini kabartmış olan ve kafasını içe doğru gömmüş olan bir muhabbet kuşunuz varsa bu durumda bu kuşun sıcaklığını korumaktan başka bir çareniz yoktur. Özellikle de bu kuş yaşlıysa ya da daha yavruysa çok daha özel bir bakıma ihtiyaç duyabilir.

 Üşüyen muhabbet kuşuna ne yapılır konusunda bir araştırma yapacak olursanız bu konuda yapabileceğiniz en önemli şey kuşun ısı dengesini korumak ve üşümekten Kurtarmak olacaktır. Isı derecesi düşük bir yerde kalmış olan ve titreyen bir muhabbet kuşunu bir beze sararak sıcaklığını korumanız gerekir. Ancak muhabbet kuşunu sarma işlemini yaparken son derece dikkatli davranıp kuşun nefes alıp vermesini kesinlikle engellememeniz lazım. Aynı zamanda oda sıcaklığını da yükseltmeye çalışarak kuşun ısınmasını sağlayabilirsiniz.

 Eğer ki oda sıcaklığını yükselterek kuşun üşümemesini sağlayamıyorsanız bu durumda bir çalışma lambası yardımıyla kafesini sıcak tutmaya çalışabilirsiniz. Sıcak tutma işleminin dışında hasta kuşa ne yapılır konusunda yapabileceğiniz tek şey Onu bir an önce hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürmek olacaktır.