Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir?


Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Muhabbet kuşu nasıl beslenir? Muhabbet kuşu neyle beslenir? Muhabbet kuşuna nasıl bakılır? Muhabbet kuşu günde kaç kez mama yer? Muhabbet kuşu yıkanır mı? Muhabbet kuşunun suyu kaç günde bir değiştirilir? Ya da muhabbet kuşu beslemek zor mudur? Bu tip sorular muhabbet kuşu beslemek isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alan sorulardır.

Renk renk tüyleri ve konuşabilmeleriyle pek çok kişinin gönlünde taht kuran, adeta bir yaşama sevinci veren muhabbet kuşlarını beslemek de çok ciddi bir iştir. Bu yazımızda muhabbet kuşuna nasıl bakılır? Bu kuş ne yer ne yemez gibi bir takım konularla ilgili önemli bilgiler vermekteyiz. Eğer bir muhabbet kuşu sahibi olmaya karar vermişseniz bu yazımıza göz atmadan muhabbet kuşu beslemeye başlamamanızı tavsiye ederiz.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir
Muhabbet Kuşu Nasıl Beslenir

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Muhabbet kuşu ne yer konusu ile muhabbet kuşu besleme konusuna giriş yapacak olursak, muhabbet kuşu yemi seçimi konusunda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Muhabbet kuşu yemi hayvan satan dükkânlarda ya da aktarlarda bulunabilir. Aynı zamanda bu kuşlar pirinç, buğday lapası gibi şeylerle de beslenebilir. Muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler genel olarak; arpa, keten tohumu, yulaf gibi şeyler olmakla birlikte bu kuşlara ıslatılmış ekmek ufakları da verilebilir. Muhabbet kuşu beslemek için ilk olarak bir kafes edinmeniz gerekir. Bu kafesin çok dar ya da çok geniş olmamasına da özen göstermeniz önemlidir.

Eğer ki muhabbet kuşunuz için tercih edeceğiniz kafes çok küçük olursa kuş, çırpınarak kendisini kafesin tellerine çarpabilir. Sonuç olarak bu durum muhabbet kuşlarında kanat hastalıkları meydana gelmesine neden olabilir. Bu sebepten dolayı muhabbet kuşu için uygun olan bir kafes seçmek çok önemli bir konudur.

Muhabbet Kuşuna Yem Nasıl Verilir?

Muhabbet kuşuna yem nasıl verilir diye soracak olursanız, kafesin içinde bir yem kabı ve su kabı yer alır. Bu kapların içine yem ve su koyarsanız kendiliğinden yiyip içecektir. Bu yem ve su bittikçe üzerine eklemeniz gerekli olacaktır. Aynı zamanda muhabbet kuşları için bazı vitaminler de vardır. Kuşunuzun daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için vitamin vermeyi de tercih edebilirsiniz. Muhabbet kuşu için vitamin şart değildir. Bu konuda detaylı bilgi almak için bir veteriner hekimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Beslerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Muhabbet kuşu beslerken nelere dikkat etmek gerekir? Muhabbet kuşuna ilk olarak size alışması için süre tanımanız gerekir. Özellikle yeni alınmış olan muhabbet kuşları için muhabbet kuşum yem yemiyor gibi sorular gelmektedir. Bu durum genellikle kuşları ilk günden konuşturmaya ya da oynamaya alıştırmaya çalıştığınız için olur. Muhabbet kuşu kaç günde bir yıkanır konusuna gelecek olursak da 15 günde bir idealdir.