Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?


Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır

 Muhabbet kuşu nasıl yıkanır konusunda genellikle insanların ilk tepkisi muhabbet kuşu yıkanır mı şeklinde oluyor. Evet, muhabbet kuşları yıkanan ve yıkanması gereken hayvanlardır. Aslına bakacak olursak kediler için kendi kendini yalayarak temizlendiği iddia edilse de hayvanların pek çoğu için, daha sağlıklı bir yaşam nedeniyle yıkanmaları tavsiye edilir. Tabii ki de belli bir aralıkta yıkanması gereken muhabbet kuşlarının nasıl yıkanacağı hakkında bir takım sorularınız varsa bu yazımıza göz atmanızda fayda var demektir.

Eskişehir Veteriner Kliniği olarak 7 gün 24 saat yanınızdayız!

 Muhabbet Kuşu Ne İle Yıkamak Lazım?

 Muhabbet kuşu ne ile yıkamak lazım konusu ile muhabbet kuşu yıkama hakkındaki bu yazımıza giriş yapacak olursak muhabbet kuşlarının yıkanması için gerekli olan tek şeyin sadece bir saf su olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Temiz olduğundan emin olduğunuz bir suyu muhabbet kuşunuzun temizlenmesi için kullanabilirsiniz. Genel olarak bu konuda insanlardaki algı sabun, bebe şampuanı ya da herhangi bir deterjan oluyor. Ancak kullanacağınız temizlik maddesi her ne kadar sağlıklı ve doğal olarak güvenli bir madde olsa bile muhabbet kuşlarının yıkanması için bu tip bir şeye gerek yoktur. Çünkü her temizlik maddesinde illaki bir şekilde kimyasal madde yer alır. Bu kimyasal maddeler kullanılırsa da mutlaka muhabbet kuşunuzda zehirlenme ya da olumsuz bir etki söz konusu olur. Bu sebepten dolayı da kesinlikle muhabbet kuşunuzu saf su ile yıkamanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır
Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır

 Muhabbet kuşunun yıkanacağı suyun aynı zamanda sıcaklık derecesi de son derece büyük bir önem taşır. Eğer ki normal derecesinden çok daha soğuk bir su ile muhabbet kuşunuzu yıkarsanız bu kuşun ölümüne kadar sebep olabilecek bir hata etmiş olursunuz. Muhabbet kuşunuzun üşütmesini istemiyorsanız ona banyo yaptırırken kesinlikle çok soğuk bir su kullanmamanız gerekir. Neden diye soracak olursanız bunun sonucunda muhabbet kuşunuz soğuk algınlığı ya da grip gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilir. Zaten son derece hassas olan kuşlar için bu hastalık oldukça büyük bir ölüm riski taşır. Bunun yanı sıra çok da sıcak bir su ile de yıkarsanız başka bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Yani sonuç olarak muhabbet kuşunu yıkamak için ısı derecesinin normal yani ılık bir su olması gerekli olacaktır.

 Muhabbet Kuşu Banyo Yapmaya Nasıl Alışır?

 Muhabbet kuşu banyo yapmaya nasıl alışır konusunda direkt olarak ılık bir suyun içine muhabbet kuşu oyuncaklarını koyarak bir küvette çocuk oynatır gibi oynatmanız yeterli olacaktır diyebiliriz. Muhabbet kuşu suyu sever mi sorusu da tamamen muhabbet kuşunuzun karakterine bağlı olarak cevap verilecek bir sorudur. Eğer ki su çok soğuk ya da sıcak olmazsa muhabbet kuşunuz oyun oynayarak şefkatle yaptırdığınız bir banyodan son derece büyük bir keyif alacaktır. Bu sebepten dolayı suya alışması için muhabbet kuşunuzu bu şekilde banyo yaptırabilirsiniz.