Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı

Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı


Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı

Muhabbet kuşu sallabaş hastalığı genel olarak her kuş tipi için söz edebileceğimiz bir hastalık türüdür. Muhabbet kuşu sallabaş hastalığı nedir? Muhabbet kuşunun sallabaş hastası olduğu nasıl anlaşılır? Muhabbet kuşlarında sallabaş hastalığı neden ve nasıl olur? Sallabaş hastalığı belirtileri nelerdir? Sallabaş hastalığına yakalanmış bir muhabbet kuşuna ne yapmak gerekir ya da muhabbet kuşu hastalıkları nelerdir, ne gibi sonuçlara sebep olur gibi pek çok soru, evde muhabbet kuşu besleyen ya da beslemek isteyen pek çok kişi tarafından yanıt beklemektedir.

Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı
Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı

Muhabbet kuşları son derece sevimli ve çok fazla kişi tarafından evde beslemek üzere tercih edilen bir kuş türü olarak karşımıza çıkar. Bu kuşlar papağan ailesine mensup olup, papağana göre çok daha küçük boyuttadır. Genel olarak sarı, yeşil, mavi ve beyaz renklere sahiptir ve tüyleri arasında farklı renkler barındıran geçişler yer alır. Karşısında bir şeyler söyleyen kişinin sesini taklit etmesinden ötürü bu kuşlara muhabbet kuşu adı verilmiştir. Evde en çok beslenen bir kuş türü olarak muhabbet kuşları da elbette ki doğal olarak bakım isteyen bir kuştur. Muhabbet kuşunuza aldığınız günden beri son derece özenli bir şekilde bakım saplamanız oldukça önemli olacaktır. Vereceğiniz mamanın türü, düzenli olarak yapmanız gereken kafes temizliği ve her gün yenilemeniz gerecek olan suyu, muhabbet kuşu için hayati bir önem arz etmektedir.

Diyelim ki tüm bunları eksiksiz ve mükemmel bir şekilde yaptınız. Fakat bir sorun var. Muhabbet kuşunuzun bir takım garip hareketler yaptığını görüyorsunuz. Sürekli olarak yukarı bakan ve aşağı bakamayan bir muhabbet kuşu ile karşı karşıya kaldınız ve bu durumda bir tuhaflık olduğunu fark ettiniz. Böyle bir durumda muhabbet kuşunuzun o kadar da sağlıklı bir gelişim göstermediğini düşünmeye başlasanız iyi olur. Bu yazımızda muhabbet kuşları ile ilgili olarak sallabaş hastalığını gündeme getireceğiz. Eğer sizin de muhabbet kuşunuz garip davranışlar sergilemeye başlamışsa muhabbet kuşlarında sallabaş hastalığı hakkındaki yazımıza göz atmanızda fayda olacaktır.

Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı Nedir?

Muhabbet kuşlarında sallabaş hastalığı nedir ve neden olur sorusuyla ilgili olarak bu hastalığın kuşlarda meydana gelen aşağı doğru bakmakta zorluk çekmek ve sürekli olarak yukarı bakmak olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda muhabbet kuşu neden kafa sallar sorusunun da yanıtını vermiş olalım.

Sallabaş Hastalığı belirtileri Neler?

Sallabaş hastalığı belirtileri neler diyecek olursanız bu hastalıkta kuşlar kafasını durmadan 180 derece döndürür. Yere bakamaz ve kafası sürekli yukarıda olur.

Muhabbet Kuşu Sallabaş Hastalığı Tedavisi

Muhabbet kuşu sallabaş hastalığı tedavisi için kuşu loş bir ortama diğer kuşlardan ayrı bir yere koymanız gerekir. Yeme içmesine özen göstermeniz ve ara sıra kafesten dışarı çıkıp uçurmanız gerekir. Sarımsağın iyi geleceği de bilinmektedir.