Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri

Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri


Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri

Muhabbet kuşu solunum yolu hastalıkları belirtileri için konuşacak olursak bu canlı türünün de tıpkı insanlarda olduğu gibi bir solunum yolu olduğundan söz edebiliriz. Muhabbet kuşları, güvercinden sonra en kozmopolit kuşlardan biri olarak bilinir.

Bu kuşların bir tür papağan olduğunu da bu noktada bilmeniz gerekecektir. Papağanlar muhabbet kuşuna göre çok daha iri ve biraz daha gelişmiş olabilirler ancak aynı aileden gelen kuş türleridir. Oldukça güzel ve renkli tüylere sahip olan bu kuş türü, insanların evde bakımını üstlenmeyi en çok tercih ettiği kuşlar arasında yer alır. Hatta hemen hemen her insan hayatının bir döneminde muhabbet kuşu beslemiştir.

Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri

Muhabbet kuşları insanların seslerini taklit etme yetenekleri sayesinde pek çok kişi tarafından ilginç ve farklı bulunur. Bu nedenle çocukların son derece büyük bir ilgi odağı haline gelebilir. Çocuklara hayvan sevgisi aşılamak adına evde muhabbet kuşu beslemek son derece faydalı bir yöntem olacaktır. Ancak bu bağlamda söylememiz gereken bir şey vardır ki o da muhabbet kuşlarının bakımının hiç de öyle dışardan göründüğü gibi kolay bir şey olmadığıdır. Eğer ki muhabbet kuşu alıp evde beslemeye karar vermişseniz bakımını üstlenmenin de son derece ciddi bir iş olduğunu bilmenizde fayda var.

Muhabbet kuşları da tıpkı diğer canlılar gibi zaman zaman bir takım nedenlere bağlı olarak hastalanabilir. Genel olarak bu kuşların başına gelmesi muhtemel olan hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalıklardan biri solunum yolu hastalıklarıdır. Ne yazık ki bu tip bir hastalığa yakalanmış olan bir muhabbet kuşu, sonu ölüme bile varabilecek kadar büyük bir tehlike altında olabilir. Bu nedenle muhabbet kuşunuz varsa muhabbet kuşlarında solunum yolu hastalıkları konulu makalemize göz atmanız, kuşunuzun bu hastalığa yakalanması durumunda erken teşhis etmeniz veya önlem almanız için önemli olacaktır.

Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri
Muhabbet Kuşu Solunum Yolu Hastalıkları Belirtileri

Muhabbet Kuşu Neden Zor Nefes Alır?

Muhabbet kuşu neden zor nefes alır konusunda ilk olarak bu kuşun beslenme şeklinde bir hata yapıldığını söylemek mümkün olacaktır. Muhabbet kuşlarına gereğinden fazla vitamin yüklemesi yapılması nefes darlığına yol açabilir. Bu yükleme gelen olarak vitaminli muhabbet kuşu yemleri aracılığıyla yapılmaktadır. Muhabbet kuşu nefes darlığı problemi hayvan dükkânlarında kuşunuza daha iyi bakmanız şeklinde bir öneriyle size diğer kuşyemlerinden daha pahalıya satılan yemler sebebiyle meydana gelir. Ayrıca ev yemeği vermek de süreklilik arz ediyorsa bu noktada bir tehlikedir.

Muhabbet Kuşunun Solunum Yolu Hastalığı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunun solunum yolu hastalığı olduğu nasıl anlaşılır? Kuş, hırıltılar çıkartır ve iştahı kesilir. İlerleyen süreçte ateşi de yükselir.

Muhabbet Kuşu Solunum Hastalığı Nasıl Geçer?

Muhabbet kuşu solunum hastalığı nasıl geçer? Mutlaka veterinere götürülmeli ve verilen ilaç ve vitaminler içirilmelidir.