Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Norveç Orman Kedisi Özellikleri?

Norveç Orman Kedisi Özellikleri?


Norveç Orman Kedisi Özellikleri?

 Norveç orman kedisi özellikleri ile ilgili olarak sizlere pek çok şeyden söz edebiliriz. Özel olarak dış görünüşleri ile dikkat çeken ve diğer kedilerden çok daha farklı bir yapıya sahip olan bu kediler saf bir ırktır. Norveç orman kedisi bir orman kedisi olarak adlandırılsa da bu kedinin tarihçesine baktığımız zaman çok uzun yıllardır insanlarla birlikte yaşadığı için evcilleşmiş ve tam olarak bir ev kedisine dönüşmüş olduğunu görmekteyiz. Ancak yine de bu kediler ilkel davranışlarıyla insanlara farklı ve eğlenceli hareketler sergileyebilir.

 Dış görünüş itibariyle bir aslanı andıran ve zaten aslan ırkından gelmiş olan bu kediler iki renk olmakla birlikte son derecede asil bir görünüme sahiptirler.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri?
Norveç Orman Kedisi Özellikleri?

 Norveç orman kedileri için aynı zamanda insan sevgisine sahip olmalarının yanı sıra sevgilerini çok fazla gösteremez ve cool bir kedi türüdür demek de mümkün olacaktır. Eğer ki kucağınıza alacağınız ve sürekli olarak sevip okşayacağımız bir kediye sahip olmak istiyorsanız Norveç orman kedisi bu konuda yanlış bir tercih olacaktır. Neden diye soracak olursanız çünkü Norveç kedileri sevilmeyi ve sürekli olarak kucakta olmayı pek fazla sevmez. Bu kediler oyuncu kediler değildir. Elbette ki oyun oynamak istedikleri zamanlar da olabilir fakat tıpkı İran kedileri gibi ekseriyetle bir köşede oturup dinlenmeyi ve uyumayı tercih edebilirler. Bu sebepten dolayı da sakin bir ev arkadaşı arıyorsanız Norveç orman kedisi almayı tercih edebilirsiniz.

 Norveç Orman Kedilerinin Vücut Yapısı Nasıl?

 Norveç orman kedilerinin vücut yapısı nasıldır diye sorarak bu kedileri çok daha yakından tanımak istiyorsanız ilk başta bu kedilerin son derece kaslı ve sağlam bir vücut yapısına sahip olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Oldukça dengeli ve güçlü bir kemik yapısına sahip olan Norveç orman kedileri geniş bir göğse ve çıkık bir karına sahiptir. Bu yapıya sahip olmalarının esas nedeni atalarından kalan bir genetik mirastır. Çünkü böyle bir gövdeye sahip olan kedilerin yağ oranı daha yüksek olacak ve soğuk hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı olacaklardır.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri?
Norveç Orman Kedisi Özellikleri?

 Norveç orman kedilerinin göz yapısı da kendini son derece büyük ölçüde belli eden badem göz diye tabir edebileceğimiz göz tipidir. Gözleri çekik ve yukarıya doğru belirgin olan Norveç orman kedileri yeşil, altın sarısı ve bakır renklerinde gözlere sahip olabilir.

 Kulakları sanki kafasına sonradan yerleştirilmiş gibidir. Ancak bu son derece sevimli bir görünüme sahip olmasına sebep olur ve bu kulaklar uca doğru incelir. Tüyleri ve kuyrukları uzun olan bu kediler farklı renklere sahiptir. Genel olarak karın bölgeleri daha açık renkli olan bu kediler kahverengi, beyaz, gri ve kehribar gibi renklere sahiptir. Tüylerinin soğuğu geçirmemesi ve aynı zamanda su tutmaz bir yapıya sahip olması da son derece dikkat çekici bir özellik olarak karşımıza çıkar.