Papağanlar Nasıl Eğitilir?Papağanlar nasıl eğitilir papağan düşkünü olan birçok bireyin büyük bir merakla araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Sahiplenilen ve evlerde beslenilen papağanları eğitmek isteyenlerin birden fazla adıma dikkat etmesi gerekmektedir. Fakat papağan eğitmek konusunda yeteri kadar bilgisi olmayan kişilerin belirli adımlarına dikkat etmesi gerekir.

Sevimli dostlarınızın kliniği Eskişehir Nöbetçi Veteriner 7/24 yanınızda!

Papağan eğitimi vermek için belirli noktalardan başlamak herkesin kendileri için en iyi adımlardan yardım almasına yardımcı olmaktadır. Papağanlara eğitim sürecine başlamadan hemen önce yapılması gereken ilk adım olarak kişilerin güven duygularını hayvanlara vermesi olacaktır. Bir hayvan karşısında olan bireylere ne kadar çok güvenirse aslında eğitim süreçleri de bir o kadar ve dikkatli bir şekilde meydana gelecektir.

Bu yüzden de papağan eğitim süreçlerinde hızlı girişler yapmak yerine ilk olarak güven duygularının oluşmasına yardımcı olmak gerekir. Bu sayede süreç hem daha kolay bir şekilde ilerlerken hem de papağan eğitimleri daha kolay olmaktadır.

Papağanlarda Konuşma Eğitimi

Papağanlarda konuşma eğitimi vermek isteyen kişilerin uzun süre dayanması gerektiğini bilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli adımlardan bir tanesi de her papağan türünün konuşacak diye bir kuralı olmadığıdır. Bazı papağanlar kısa sürede konuşabilirken bazıları her ne olursa olsun yapılarında yer almadığı için konuşma konularına pek de meyilli bir yapıda yer almaz.

Kuşların insanlara alışmalarının sağlanması ardından güvenilirlik duygularını vermek ve her gün düzenli olarak ortalama 5 ila 6 kere beşer dakika olacak şekilde papağanlar ile pratik yapmak gerekmektedir. İlk süreçlerde kısa ve kolay olan kelimeler ile başlamak kuşların daha kolay öğrenmelerine ve daha kısa sürede konuşmaya başlamalarına yardımcı olur.

Papağanları Ele Alıştırma

Papağanların ele alıştırılması beklenenlerden daha uzun sürecek bir süreç olarak da yer almaktadır. Bu yüzden de papağanlar direk ele gelecek diye beklemek mümkün olmamaktadır. Bu süreçlerde ödül mamalarından destek almak hayvanların daha rahat hareket etmelerine de olanak sunmaktadır.

Bir papağan karşısında olan kişiye ne kadar çok güveniyor ve aslında yaptıkları için ne kadar çok ödül alıyorsa o kadar kısa sürede ele alışacaktır. Zararsız olduklarını göstermek gerekir.

Papağanlar kafeslerinde uzun süre kalmak istemezler. Kafeslerin ne kadar zararsız olduğunu göstermek, kafeslerinde kalmanın en ufak bir zararının olmadığının gösterilmesi kuşlar açısından oldukça önemli detaylar olarak yer almaktadır.

Ödül İle Papağan Eğitimi

Ödül ile papağan eğitimi için ilk yapılması gereken şey güven duygularını vermek ardından da ödüller ile papağanlara sevgi dolu yaklaşımları seçmektedir. Ne kadar sevgi dolu yaklaşılır ve yaptıkları her şey için ödül verilirse yeni bilgiler öğrenmeye o kadar meyilli olacaklardır. Bu yüzden de kuşların direk eğitim süreçleri için onların isteklerini bilerek, güven duygularını sağlayacak ve ödüller ile yol göstererek olması gerekmektedir.