Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Parvo Hastalığından Kurtulan Köpekler

Parvo Hastalığından Kurtulan Köpeklerparvo hastalığından kurtulan köpekler için oldukça şanslı olduklarını söylemek mümkündür. Çünkü bu hastalık son derece zor ve ölümcül bir hastalıktır. Bir çeşit kanlı ishal olan parvo hastalığı, tıpkı insanlarda olduğu gibi kanlı ishal belirtileri gözlendiği andan itibaren son derece acil bir şekilde müdahale edilmesi önemli olan bir hastalıktır.

Köpeklerde kanlı ishal virüsü son derece yaygın ve bulaşması çok hızlı bir hastalık olduğu için pek çok köpek sahibi de bu konu ile ilgili olarak oldukça büyük bir endişe atağı yaşayabilir. Genellikle yavru köpekler için çok daha büyük bir ölümcül risk teşkil eden parvo virüsü çoğu köpek sahibini; parvo öldürür mü? Parvo ya da kanlı ishal nasıl bir hastalıktır? Parvo hastalığına yakalanmış olan bir köpeğe ne olur? Ya da parvo kaç günde öldürür? Şeklinde bir takım sorular sormaya iter. Peki, parvo nedir? Nasıl ortaya çıkar? Köpeğin parvo virüsüne yakalanmaması için hangi tedbirler alınması gerekir ya da parvo belirtileri nelerdir gibi sorularınızı aydınlatmak üzere hazırlamış olduğumuz bu yazımız siz ve sevimli dostlarınız için son derece önemli olacaktır.

Parvo Hastalığından Kurtulan Köpekler
Parvo Hastalığından Kurtulan Köpekler

Köpeklerde Parvo Hastalığı Nedir?

Köpeklerde parvo hastalığı nedir ve ne gibi sonuçlar doğurur diye soracak olursanız bu hastalık bir tür virüstür. Başka bir hayvandan bulaşarak geçen kanlı ishal virüsü de denebilir. Parvovirüs adı verilen viral enfeksiyon olarak bilinen parvo virüsü, köpeğin dışkısında kan görülmesi demektir. Son derece ciddi ve ölümle sonuçlanma ihtimali yüksek olan bu hastalık özellikle de yavru köpekler için son derece büyük bir risk olacaktır. Bu hastalığa anında müdahale edilip veterinere götürülmezse köpeğin kaybedilme ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Bu sebeple köpeğinizin dışkısında bir kan görürseniz – eğer ki köpeğin anüs bölgesinde bir yara yoksa – hiç vakit kaybetmeden bir veterinerlik kliniğine gitmeniz gerekli olacaktır.

Parvo Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Parvo hastalığı belirtileri nelerdir? Ya da köpekte kanlı ishal belirtisi nasıl olur diye soracak olursanız bu hastalık hakkındaki ilk belirtinin köpeğin dışkısında kan görmek olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte aynı zamanda köpekte sürekli olarak bir uyku ve halsizlik, iştah kapanması, kusma, ani bir şekilde kilo vermeye başlama ve sıvı kaybı ve de yüksek ateş söz konusu olacaktır.

Parvo Tedavisi

Parvo tedavisi için köpeğinizi bir veteriner kliniğine götürmeniz gerekir. Veteriner hekim parvo virüse yakalanmış bir köpeğe ilk müdahale olarak serum takacaktır. Ardından gereken ilaçları da verir. Pek çok köpek sahibi bu durumda parvo tedavi edilebilir mi? Ya da parvo kaç günde iyileşir şeklinde bir takım endişelere kapılabilir ancak bu noktada yoğun ve sistematik bir tedavi sonrası parvo yani kanlı ishal hastalığı hastalığın evresi ve köpeğin bağışıklık sistemine göre bir süre içinde iyileşecektir.