Pitbull Besleme Şartları


Pitbull Besleme Şartları

Pitbull besleme şartları ülkemizde pitbull beslenen köpek türleri arasında sayılmaktadır. Genellikle bu hayvanları haberlerde saldırgan davranışları ile görerek hatırlamanız gayet normaldir. Bu anlamda da acaba yasak mı şeklinde düşünmüş de olabilirsiniz. Ama ülkemizde pitbull besleyebilirsiniz bunun için belli kuralları yerinize getirmeniz gerekmektedir. Ülkemizde pitbull ile ilgili olarak kanun 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ile yürürlüğe girmiştir. Bu kanun gereğince bu köpeği besleyebilirsiniz. Ama belli koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

  • Pitbull köpeğinin kısırlaştırılmış olması gerekmektedir.
  • Mikroçip takılması gerekmektedir.
  • Eğer ki pitbull tarzı bir köpeği dolaşmak için çıkarıyorsanız da ağızlığının ve tasmasının olması gerekmektedir.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Pitbull Besleme Şartları
Pitbull Besleme Şartları

Yukarıda sayılan kurallara dikkat etmeniz durumunda pitbull köpeğini besleyebilirsiniz. Ama bu köpeğin bazen saldırgan olduğunu unutmamak gerekmektedir. Özellikle çocukları bazen gözlerine kestirmekte ve saldırmaktadır. Çok güçlü pençeleri olması sebebi ile dişlerini geçirdikten sonra ağız kısmın kilitlemektedir. Ve o ağız kısmını kaçmak öyle kolay olmamaktadır. Bu anlamda bu köpeği eğer besliyor iseniz çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer ki beslemiyorsanız ise de dikkatlice düşünmelisiniz. Çünkü insanlara zarar verebilir. Bu anlamda köpek sahibi olarak bu zararın tanziminde sorumlusunuz. Köpek karşı tarafa zarar verdiği durumunda ise cezai müeyyide ile karşılaşma durumunuz söz konusu olabilmektedir.

Pitbull Para Cezası Ne Kadar?

Pitbull para cezası ne kadar bu ceza karşımıza 14 bin civarı olarak çıkmaktadır. Herhangi bir bildirim olmadan yasal kayıt altına alınmadan köpek beslemeniz yasaktır. Çünkü pitbull tehlikeli bir köpek olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenmesi de belli yasalar çevresinde yapılmaktadır. Bazı yasalar kişilerin can ve mal güvenliği için konulmaktadır. Pitbull çok tehlikeli bir cins olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda da kişilere direk olarak zarar vermektedir. Pitbull saldırısı sonucunda hayatını kaybeden insanlarda bulunmaktadır. Hayvan hakları tabi ki önemli konulardan bir tanesidir. Ama burada unutulmaması gereken insan faktörü de bulunmaktadır. Kişilerin can sağlığını riske edecek hayvanların sokakta dolaşımının önüne geçilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı kişiler yaralanma ile kurtulsa da yaralanmaları sebebi ile iz kalabiliyor herhangi bir uzuv işlevini kaybedebiliyor.

Pitbull Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Pitbull almak için ne yapmalıyız bunun için pitbull satış noktası gibi bir durum söz konusu değildir. Bu türün sahipleri bakmak istemediği takdirde almanız mümkündür. Aynı zamanda da belediyelerin barınakları veya farklı barınaklarda olan hayvanlar arasında var ise de alabilirsiniz. Çiftleştirme sonrasında sahiplenmeniz söz konusu olabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu köpeğe bakıp bakamayacağınız ile alakalı olacaktır. Cidden bu köpekler zararlı köpekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu köpeklerinin bakımından sizden kaynaklı bir sebep ile birinin başına herhangi bir iş gelmesi durumunda sahibi olarak birinci dereceden sorumlu tutulacaksınızdır.