Saldırgan Köpek Türleri


Saldırgan Köpek Türleri

Köpekler insanların çoğu zaman en yakın arkadaşı olsa da bazı köpek türleri oldukça saldırgan özelliğe sahip olmaktadır.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Saldırgan köpek türleri üzerine yapılan incelemeler doğrultusunda genelde benimsedikleri kişilere veya sahiplerine herhangi bir saldırgan tutumda davranmasalar da tanımadıkları kişilere veya sinirlendikleri zaman tanıdıkları kişilere karşı saldırgan olabilmektedirler. En saldırgan köpek türleri olarak bilinen ırklar şöyledir;

  • Labrador
  • Coker spaniel
  • Alaska kurdu
  • The Saint Bernard

Labrador Türü Köpekler Ve Özellikleri

Genellikle uysal veya sevimli köpekler olarak bilinen Labrador türü köpekler uygun şekilde eğitilmediklerinde veya kendilerine karşı saldırgan tutumlar gerçekleştirildiğinde dünyanın en saldırgan köpeği olabilmektedirler.

Her canlıda olduğu gibi labrador türü köpeklerde de kendisini koruma mekanizması oldukça yüksek olduğundan kendilerine karşı herhangi bir tehlike hissettiklerinde saldırgan davranışlar gösterebilir ve genellikle ısırma eğiliminde bulunabilirler.

Saldırgan Köpek Türleri
Saldırgan Köpek Türleri

Dünyada yapılan çalışmalar doğrultusunda en çok saldırı gerçekleştiren köpek türü labrador olarak bilinmektedir.

Coker Spaniel Türü Köpekler Ve Özellikleri

Coker Spaniel türü köpekler ve özellikleri üzerine yapılan incelemeler doğrultusunda genellikle sevimli ve evcil olarak beslenebilir köpek türleri olarak görünseler de iyi edilmedikleri veya iyi muamele görmedikleri takdirde oldukça saldırgan olabilmektedirler.

Normalde duygusal bir yapıya sahip köpekler olsalar da kendilerine karşı gerçekleştirilen kötü davranışlar doğrultusunda ısırma eğiliminde bulunmaktadırlar.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda dünyada en fazla köpek saldırısı sonucu ölen kişilere bu köpek türleri saldırmış bulunmaktadır.

Alaska Kurdu Türü Köpekler Ve Özellikleri

Orijinal adı Malamute olarak bilinen Alaska kurdu türü köpekler ve özellikleri üzerine yapılan incelemeler doğrultusunda genellikle pasif bir karaktere sahip olmaktadırlar.

Asil görünüşleri ve pasif olma eğilimleri ile her ne kadar sakin görünseler de köpek saldırısı sonucu ölen kişilere saldırgan köpek türleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Bu noktada kendilerine Karşı olumsuz bir davranışta bulunulması halinde bu köpek türleri asil görünüşlerini bozmadan sadece sakin tavırlarını değiştirerek saldırgan hareketlerde bulunabilirler.

The Saint Bernard Türü Köpekler Ve Özellikleri

The Saint Bernard türü köpekler ve özellikleri üzerine yapılan araştırmalar doğrultusunda temelde sevgi dolu ve aile hayvanı olarak bilinmektedirler.

Anavatanları İtalya veya İsviçre Alpleri olan bu köpek türü genellikle arkadaş canlısı ve koruyucu özellik gösterirken bazı durumlarda saldırgan özellikler gösterebilmektedirler.

Özellikle yavruluk dönemlerinde diğer hayvanlar veya yabancılar ile sosyalleştirildiğinde fazlasıyla dost canlısı olan bu köpek ırkı doğal ortamda yaşam şartları gereği saldırgan olabilmektedir.

Özellikle eğitimi yönünde saldırgan olma eğiliminde eğitildikleri takdirde oldukça agresif bir özelliğe sahip olabilirler.

Amerikan Bull Dog Türü Köpekler Ve Özellikleri

Yavruluk dönemlerinde uysal şekilde ve uygun şekilde eğitildiğinde arkadaş canlısı olan Amerikan Bul Dog türü köpekler karakteristik özellikleri bakımından kendilerine fazlasıyla güvenmekte ve bazen fazla inatçı olabilmektedirler.

Ancak temelde duygusal bir yapıya sahip olmaları nedeniyle yavruluk dönemlerinde agresif şekilde eğitilmedikleri takdirde sahiplerine veya çevresindeki diğer insanlara karşı saldırgan olmamaktadırlar.

Ancak genellikle tehlike hissettikleri takdirde güçlü diş yapıları nedeniyle kontrolden çıkabilmekte ve ısırma çoğu zamanda parçalama eğiliminde bulunabilmektedir.

Genel olarak incelendiğinde bu köpek türleri doğru şekilde eğitildiklerinde diğer tüm köpek türleri gibi evcil olarak beslenen bilmektedirler. Ancak iri yapıya sahip olan ve ısırma eğilimine yatkın olan köpekler agresif şekilde eğitildiklerinde oldukça zararlı canlılara dönüşebilmektedir.