Sfenks Kedisi Özellikleri


Sfenks Kedisi Özellikleri

Sfenks kedisi özellikleri genel olarak diğer kedi ırklarına göre çok farklıdır. Zaten görüntü olarak da diğer bütün kedilere göre son derece farklı bir kedi türüdür. Bu kediler, diğer kedi ırkları gibi tüylere sahip değildir. Sarkık bir derisi ve hiçbir yerinde tüyü yoktur. Bu kedilere firavun kedisi adı da verilir. Sfenks kedileri bakım olarak da diğer kedilere göre çok farklı özel bir ilgiye ihtiyaç duyar. Ayrıca özel bir ırk olduğu için de diğer tüm kedilere göre en pahalı kedi ırkı olarak bilinir.

Sfenks Kedisi Özellikleri

Sfenks Kedisi Adını Nereden Alır?

Sfenks kedisi adını nereden alır diye de pek çok kişi merak içindedir. Bu kediler asını Eski Mısır firavunlarının sfenkslerinden alır. Neden diye soracak olursanız Eski Mısır’ın firavun sfenksleri de pürüzsüz mermerlerdir. Bu kediler de tüysüz ve dolayısıyla pürüzsüz olduğu için sfenks kedisi adını almıştır. Aynı zamanda da sfenks kedisine firavun kedisi de denir.

Sfenks Kedisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Sfenks kedisi nasıl ortaya çıkmıştır konusunda da son derece farklı bir durum söz konusudur. Sfenks kedileri Kanada Toronto’da ortaya çıkmış bir deki ırkıdır. Bu kediler, Kanada’da doğmuş olan bir kedinin çiftleşmesi sonucu meydana gelmiş olan özel bir ırktır.

Sfenks Kedisi Özellikleri
Sfenks Kedisi Özellikleri

Sfenks Kedisinin Kişilik Özellikleri Nasıl?

Sfenks kedisinin kişilik özellikleri nasıl diye soracak olursanız bu kedilerin oldukça duygusal ve kıskanç bir yapıya sahip olduklarından söz etmek mümkün olacaktır. Sfenks kedileri her zaman için sahiplerini kıskanır ve onların yaşadığı bir evde başka bir hayvanın yaşaması son derece zor olacaktır. Aynı zamanda sfenks kedilerinin yaşadığı bir eve bir yabancı geldiği zaman bu kedilerin son derece soğuk ve farklı tavırlar sergileyeceğini de mutlaka bilmeniz gerekecek. Aslında çok insan canlısı bir kedi türü olmalarına rağmen bu kediler yabancılara biraz geç alışır.

Sfenks kedileri bütün ilgiyi üstünde tutmak için bir takım tavırlar sergileyebilir. Aynı zamanda bu kedilerin sahibiyle vakit geçirmesi ve oyun oynaması da onlara son derece büyük bir mutluluk verir. Bütün bunların yanı sıra özel bir ırk oldukları için çok özel bir bakıma da ihtiyaç duyarlar.

Sfenks Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Sfenks kedisi bakımı nasıl yapılır konusunda da dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Genel olarak kedilerin bakımı son derece kolay olsa da sfenks kedileri için yanı şeyi söylemek pek de mümkün değildir.

Öncelikle sfenks kedilerinin tüysüz olmaları nedeniyle derilerinin özel bir bakıma ihtiyacı olacak ve farklı bir takım losyonlar ve yağlar sürülmesi gerekecektir. Aynı zamanda kulaklarında da kir birikir ve mutlaka düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra beslenmeleri için özel mamalar olacaktır. Derisinin ıslak kalmaması çok önemlidir.