Siyam Kedisi Özellikleri


Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam kedisi özellikleri ile ilgili olarak bu türde bir kedi sahibi olan ve olmak isteyen pek çok kişi tarafından bir takım sorular sorulmaktadır. Siyam kedilerinin cinsi ve özellikleri hakkında gerekli olan tüm bilgiler elde edildikten sonra ne tür bir bakım şekli benimsenmeli ve bu kedilere nasıl davranılması gibi konularda da fikir sahibi olunabilir.

Siyam Kedisi Özellikleri
Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam kedilerinin ne tür bir karaktere sahip oldukları hakkında da bir takım bilgilere ulaşmak onu beslemek isteyen kişiler tarafından son derece büyük bir önem taşır. Çünkü her kedi türünün kendine özgü bir takım karakteristik özellikleri söz konusu olacaktır ve bunun dışına çıkılarak kediye karşı yanlış bir tavır sergilenmesi halinde sahibi ve kedi arasında çok büyük bir uyumsuzluk meydana gelir. Bu sebeple de sizlere Siyam kedileri hakkında bilmeniz gereken tüm özellikleri sıralamış bulunmaktayız.

  • Tüyleri kısa ya da orta uzunluktadır
  • Gövdeleri güçlü ve kalın olur
  • Kuyrukları uzun ve incedir
  • Çevik ve oyuncu kedilerdir
  • Mavinin tonlarında göz renkleri vardır
  • Kulak yapısı diğer kedilere göre biraz daha sivridir

Siyam kedileri son derece akıllı ve sürekli olarak sahibiyle iletişim içinde olmayı seven kedilerdir. Yalnız biraz kıskanç olduklarını da belirtmek gerekir. Mesela evde odak noktası başka bir hayvan ya da bir bebek olursa Siyam kedileri biraz hırçın olabilir.

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam Kedisine Nasıl Bakılır?

Siyam kedisine nasıl bakılır? Siyam kedisine bakmak için neler yapmak gerekir diye siyam kedisi besleme konusunda acemi olan kişiler bir merak içindedir. Bu kediler, kısa tüylere sahip oldukları için tüylerinin sürekli olarak taranmasına gerek yoktur. Ancak yine de haftada bir kez tüylerinin taranması iyi olabilir. Ayrıca 15 günde bir de tırnaklarının kesilmesi yeterli olur. Kumunu da gün aşırı değiştirmek bu kedilerin idrarının ya da kakasının kötü bir koku yaymaması açısından önemli olacaktır. Tüm bunların yanı sıra veteriner kontrollerinin de düzenli bir şekilde yapılması ve kısırlaştırma ameliyatlarının yapılmış olması son derece büyük bir önem taşır.

Siyam Kedileri Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Siyam kedileri evde yalnız kalabilir mi diye soracak olursanız bu kedilerin evde tek kalma süresinin uzamamasını tavsiye ederiz.  Kendine yetebilen bir kedi türüdür fakat yine de ilgi bekler.

Siyam Kedisi Tüy Döker Mi?

Siyam kedisi tüy döker mi sorusuna belli bir süre için dökebilir desek de kısa tüylü bir kedi cinsinden söz ettiğimiz için çok fazla tüy dökmeyeceğini de söylemek mümkün olacaktır. Ama bu kedilerin herhangi bir hastalığı da söz konusu olabilir bu sebepten dolayı da eğer ki çok fazla tüy dökmesi gibi bir durum söz konusu ise mutlaka bir veteriner hekime danışıp bu konuda bilgi almanızda fayda vardır.