Uysal Köpek Türleri


Uysal Köpek Türleri

Köpekler insanların çoğu zaman en yakın dostu ve en sadık arkadaşı olmaktadır. Özellikle evcil köpekler ev ortamlarında beslenebilir ve insanlara arkadaş olabilirler. Bu noktada günümüzde birçok kişi apartmanda yaşadığından apartmanda köpek bakımı yapacakları zaman uysal köpek türleri arasından bir tanesi seçmektedirler.

Eskişehir Veteriner Kliniğiniz Olarak 7/24 Yanınızdayız!

Böylece uysal köpekler toplu ortamlarda ortama uyum sağlamakta çok daha başarılı olduklarından hiçbir problem yaşamadan apartman dairesi içerisinde bakılabilmektedirler. Aynı zamanda bu köpek türleri dış ortama alışık olmadığından vahşi hareketler göstermezler bu nedenle de ev içerisinde bulunan eşyalara zarar vermezler.

En uysal köpek cinsleri olarak bilinen köpek türleri şöyle sıralanabilir;

  • Bichon Frise 
  • French Bulldog 
  • Pug
  • Pekinez
Uysal Köpek Türleri
Uysal Köpek Türleri

Pug Türü Köpekler Ve Özellikleri

Pug ırkı köpekler köpek türleri içerisinde küçük köpek türleri olarak bilinmektedir. Sürekli hareket halinde olan bu köpekler özellikle çocuklarla fazlasıyla iyi anlaşabilmek dikte ve oyuncu bir köpek türü olması nedeniyle her yaş grubu ile oyun oynayabilmektedirler.

Bunun yanı sıra orta yaşlı veya yaşlı insanlarla da kurdukları hassasiyet bağı sayesinde oldukça iyi anlaşabilmekte ve ısırma eğilimi göstermediğinden ev içerisinde rahatça bakılabilmektedirler.

Gün içerisinde aşırı derecede egzersiz ihtiyacı olmayan bu köpeklerin yüz ve beden serilerindeki buruşuk nedeniyle yaşlı bir görünüme sahip olsalar da güçlü bir yapıları bulunmaktadır.

Bichon Frise Türü Köpekler Ve Özellikleri

Bichon Frise türü köpekler insanlarla ve özellikle de çocuklarla oldukça iyi anlaşabilmek de ve iyi arkadaşlıklar kurabilmektedir. Oyun oynamayı fazlasıyla seven bu köpek türü oyun sırasında ufak ısırma eğilimi gösterse de genellikle zarar verici düzeyde olmamaktadır.

Fazlasıyla hareketli bir özelliğe sahip olan bu köpek türü aynı zamanda kabarık kürkü sayesinde oldukça tatlı ve dikkat çekici olmaktadır. Her ne kadar hareketli görünse de karakteristik özelliği olarak utangaç ve ürkek bir yapısı bulunmaktadır.

Bu nedenle yüksek sesle uyarılmaları halinde üzülmekte ve uzun süre yalnız bırakıldıklarında psikolojik olarak ayrılık kaygısı çekmeleri ile birlikte hasta olabilmektedirler.

French Bulldog Türü Köpekler Ve Özellikleri

French Bulldog ırkı köpeklerin özellikleri genellikle kısa ve sarı ya da beyaz renkli tüylere sahip olmaktadırlar. Burunları sürekli olarak koyu renkli olan bu köpek ırkı aynı zamanda basık suratları ile de tanımlamaktadırlar.

Fiziksel özellikleri bakımından en önemli özellikleri kulaklarının yara saç şekline benzemesi olmaktadır.

Bunun yanı sıra oldukça büyük ve çıkıntılı bir göz yapısına sahip olan Fransız bulldog köpekler genellikle koyu renk gözlere sahip olmaktadırlar.

Sürekli olarak sinirli bir surat ifadesine sahip olan bu ırk bu özelliğinin tam tersi olarak oldukça eğlenceli bir yapıya sahiptirler.

İnsanlar ile uyumlu yaşayabilen bu ırk genellikle karakteristik özellikleri bakımından oldukça inatçı bir özellik göstermektedirler.

Pekinez Irkı Köpekler Ve Özellikleri

Süs köpeği olarak da bilinen Pekinez ırkı köpekler ve özellikleri incelendiğinde oldukça asil ve sevimli bir yapıya sahiptirler. Fazlasıyla bakıma ihtiyaç duyan bu köpeklerden beslenileceği zaman mutlaka safkan olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bu ırk köpekler kontrolsüz şekilde üretildiklerinde sağlıksız köpekler ortaya çıkabileceğinden mutlaka dikkatli bir şekilde sahiplenilmesi gerekmektedir.

Ortalama olarak 15 yıl yaşayan bu köpekler köken olarak Çin kökenlidirler. Tüm hayatları boyunca en fazla 15 santim uzayabilen Pekinez köpek türü genellikle yabancılar ile iyi anlaşamamak dan ve genellikle yabancı bu kişilere karşı sürekli olarak havalı tavırlar sergilemektedir.

Sahibiyle özel bir iletişim şekli benimseyen bu köpekler sahipleri dışında başka kişiler ile iletişim kurmak istemeyebilirler.