Van Kedisi Özellikleri


Van Kedisi Özellikleri

Van kedisi özellikleri arasında en çok bilineni beyaz renkte tüyleri ve son derece cana yakın tavırları olacaktır. Van kedisi dünya üzerinde en güzel dış görünüşe sahip olan kediler arasında bilinir. Bu kediler bakışlarıyla herkesi kendine hayran bırakmayı çift renk gözleriyle başarır. Bu güzel kedilerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sadece Türkiye’ye özgü bir cinstir
  • Bir gözü kehribar rengi diğer gözü mavidir
  • Çok cana yakın, sosyal ve oyuncu kedilerdir
  • Beyaz tüylere sahip kedilerdir
  • Boyları orta boydur, ne çok küçük ne de çok büyüktür
  • Uzun tüyleri vardır
  • Çok iyi yüzerler
  • Kuyrukları uzundur

Van Kedisi Özellikleri
Van Kedisi Özellikleri

Van kedilerinin karakteristik özellikleri ise pek çok kediye göre bir takım farklılıklar olarak karşımıza çıkıyor. Van kedileri psikolog gibidir. Mutsuz olan sahibinin yanına gidip onu teselli eder. O kadar cana yakın bir kedidir ki her zaman sahibiyle oyun oynamak ister ve son derece duygusal kedilerdir.

Kedi türlerinin geneline bakacak olursak pek çoğunun suyla aralarının iyi olmadığını biliyoruz. Ancak Van kedisi suyla oynamayı çok sever ve aynı zamanda çok da iyi bir yüzücüdür. Diğer hayvanlarla da arası iyi olan Van kedisi aynı zamanda çok fazla ses çıkartan bir kedi değildir. Bu sebepten dolayı da sahibine bir şey anlatmak istediği zaman sadece sakin sakin miyavlar.

Van Kedisine Nasıl Bakılır?

Van kedisine nasıl bakılır konusu ile ilgili olarak bu tür bir kediye yeni sahip olmuş ya da olacak olan kişiler pek çok konuyu merak etmektedir. İlk önce Van kedilerinin bakımının son derece kolay olacağını belirterek sözlerimize başlayabiliriz. Bu kedilerin tüyleri uzundur ve haftada birkaç kez taranması gerekir. Bu sebepten dolayı da tüylerini geniş bir kedi tarağı kullanarak taramak gerekir. Suyla çok oynadıkları için Van kedilerine mutlaka bir tasa koyarak değil sulukta su vermeyi tercih etmek çok daha akıllıca olacaktır. Yine bu kedilerin tüylerinin uzun olması nedeniyle göz çevresinde kir tutar ve bu sebepten dolayı da gözlerinin sık sık temizlenmesi gerekir. Ayrıca tüm hayvanlar için olduğu gibi Van kedileri için de belirli aralıklarla veteriner kontrollerinin yapılması son derece büyük bir önem taşır.

Van Kedisi Özellikleri

Van Kedisi Yasak Mı?

Van kedisi yasak mı şeklinde de pek çok soru sorulmaktadır. Van kedileri sadece ülkemizde yetişen bir kedi türü olduğu için neslinin tükenmemesi adına satışı ve milli bir değer olduğu için yurt dışına çıkartılması yasaklanmıştı. Ancak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van kedileri üzerinde son yıllarda bir çalışma yapmış ve bu kedilerin sayılarında bir artış olduğunu tespit etmiştir. Bu sebeple artık satışlarına tekrar izin verilmiştir. Ancak yurt dışına çıkartmak yasaktır.

Van Kedisi Fiyatları

Van kedisi fiyatları çok talep olduğu için yüksektir. Kedinin yaşına göre değişir.