Mikroçip Uygulamaları


kedilerde çip nedir

Pet Mikroçip Nedir?

Pet mikroçip; çalınmış olan veya kayıp olan hayvanların kolaylıkla bulunabilmesi için geliştirilmiş olan elektronik sistemlerden birisidir. Pet mikroçip hayvanın derisinin altına yerleştirilir. Boyut olarak pirinç tanesi kadar büyüklüğe sahip olan bu mikroçip, mikroçip okuyucu cihazlar ile taranmasının ardından hemen hayvan sahibi kişinin iletişim bilgilerine ulaşılır.

Pet Mikroçip Uygulaması Rehberi

Evcil Hayvanıma Neden Mikroçip Taktırmalıyım?
Öncelikli olarak evcil hayvan sahipleri için, evcil hayvanlarına pet mikroçip taktırmak Tarım ve Orman Bakanlığınca mecburi hale getirilmiştir. Bu mecburilik durumunun beraberinde evcil hayvanlara mikroçip taktırmanın faydalarından dolayı herhangi bir mecburilik hali olmasa dahi mikroçip taktırmak önemlidir. Evcil hayvanlar için evin dışarısında daima merak uyandıran ve keşfedilmesi gerekli olan şeyler bulunuyor.

Hayvanların içlerinde bulunan merak duygusu ile bir hayli güvende oldukları, mutlu oldukları ve karınlarını rahatlıkla doyurabildikleri evlerinden uzaklaşmaları mümkündür. Bunun beraberinde evcil hayvanların çalınması durumu giderek yaygınlaşmaktadır. Hem kayıp hem de çalınma durumlarında evcil hayvanların kendisi ve hayvan sahipleri için mikroçip bir hayli kurtarıcı olmaktadır. Evcil hayvan kaybolduğu takdirde kolaylıkla evine dönebileceği yöntemlerden birini oluşturur. Mikroçip fiyatı uygun olmakla beraber hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için bir hayli önemli bir uygulamadır.

Mikroçipler Biyouyumlu mu?
Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının sağlığından ve her şeyinden sorumlu olan kişiler olarak mikroçip uygulamasını yaptırmaya karar verseler dahi akıllarında pek çok soru işareti bulundurabiliyor. En merak edilen konulardan birisi de mikroçiplerin biyouyumluluğa sahip olup olmadığıdır. Pet Address olarak dünyada bir başka eşi olmayan ve global komitenin onayını almış olarak onaylanmış bir numara verilir. Bu numara okuyucuya sinyal gönderen ISO 11784/85 standartlarına uygun olan mikroçip uygulanmaktadır. Uygulanan mikroçip bütünüyle biyouyumluluğa sahiptir. Cam bir kapsül içinde yer alan mikroçip hiçbir biçimde hayvanı rahatsız etmez, yan etki oluşturmaz ve herhangi bir zarar vermez.

Mikroçip Nasıl Uygulanır?
Veteriner hekim tarafından bir hayli kolay bir biçimde uygulaması yapılabilen mikroçip, nerdeyse bir aşı uygulaması kadar basittir. Ağrısız, kolay bir biçimde işlem tamamlanır. Kedi veya köpeğin iki adet kürek kemiğinin arasında yer alan derinin altına mikroçipin yerleştirilmesi ile uygulanmaktadır. Kedi mikroçip uygulaması ile, köpek mikroçip uygulaması aynıdır. Teknolojinin kullanılmasıyla mikroçipin uygulanmış olduğu deri altındaki yerde hareketi bir hayli minimalize edilmiştir ve bu sayede deri altında mikroçip yer değiştirmez.

Pet Mikroçip Uygulaması Neden Zorunlu Kılındı?
Pet mikroçip uygulaması seneler boyunca yurt dışında kullanılacak olan en güvenilir yöntemlerden biri olmuştur. Kedi ya da köpeğin tasması üstünde iletişim bilgilerinin var olması, kötü niyete sahip kişilerce kolaylıkla çıkarılabildiği için yeterli derecede güvenilir olmamaktadır. Dövme uygulamalarında ise zaman içerisinde dövmeler silinebilmektedir. En güvenilir ve kolay yol mikroçip uygulamasıdır. Zorunlu kılınma nedenlerinden birisi de evcil hayvanını sokağa terk eden kişilerinde kolaylıkla tespit edilebilmesidir.

Pet Mikroçip Ömrü Ne Kadardır?
Pet mikroçiplerin çalışabilmesi için bir güç kaynağına veya bir pile ihtiyaç duyulmamaktadır. Mikroçip üretilirken bir evcil hayvanın ortalama ömründen çok daha uzun dayanabilecek özelliklerde üretilmektedir. Bu nedenle bir kez mikroçip uygulandıktan sonra ömür boyunca kullanılabilir.

Mikroçip Uygulaması Acı Veren Bir Uygulama mıdır?
Pet mikroçip uygulaması bir hayli kolay gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için hiçbir biçimde evcil hayvanların bayıltılmasına veya herhangi lokal anesteziye gerek duyulmamaktadır. Bir enjektör kullanılarak, sanki aşı yapılıyormuş gibi acısız ve kolay şekilde uygulanır. Normal zamanda aşı uygulamasında ne kadar acı duyuluyorsa sadece o kadar acı duyulacak ve bir hayli kısa sürecek bir işlemdir.

Mikroçip Uygulaması Kaç Yaşında Yapılır?
Pet mikroçip uygulaması, her evcil hayvan sahibi için mecburi tutulmuştur. Fakat bir evcil hayvanın dünyaya geldiği günden bu yana bu uygulama hemen yapılamaz. Mikroçip uygulamasının yapılabilmesi için evcil hayvanın en az 8 haftalık olması gerekiyor. Sekiz haftalık olan evcil hayvan için mikroçip uygulaması yapılabilmesi için veteriner hekimin bu işlemi uygulamakta herhangi bir sakınca görmemesi gerekir.

Pet Mikroçip Uygulamasını Kendimiz Yapabilir miyiz?
Evcil hayvan sahibi bir veteriner hekim değil ise asla mikroçip uygulamasını yapamaz. Mikroçip uygulaması sadece veteriner hekim tarafından yapılan bir uygulamadır.

Pet Mikroçip uygulama işlemi sonrasında bedava dağıttığı bir biçimde gerekli tüm  kayıt işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz.
Daha Detaylı bilgi ve Randevu için bize ulaşabilirsiniz.
Pet Mikroçip Yönetmeliği Resmi Gazeteden de ulaşabilirsiniz.