Eskişehir Melodim Veteriner Kliniği Melodim Veteriner Paraziter Muayene ve İlaçlaması

Paraziter Muayene ve İlaçlaması


bas-boyun-muayene

Antiparaziter uygulamalar evcil hayvan sahiplerimizin sağlığı için gereken en önemli hizmettir. Zoonoz hastalıklar diye tabir edilen hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların önlenmesinde en önemli husus iç-dış parazit ilaçlarının düzenli bir biçimde uygulanmasıdır. Tenya, Toxoplasma, Erlischia, Lyme, kist hidatik gibi pek çok paraziter hastalık önce hayvanlara, arkasından da insanlara bulaşmaktadır.

Halk arasında en çok bilinen “kedi tüyü kist yapar” söyleminin kaynağı bu tip paraziter hastalıklardır.

Ülkemizde son senelerde çok sık görüldüğü anlaşılan Lyme hastalığı kenelerle önce köpeğinize arkasından da size geçebilme tehlikesi olan bir hastalıktır. Borrelia burgdorferi isimli bakteri Ixodes cinsi keneler aracılığı ile önce köpeğinize akabinde de size bulaşabilmektedir. Bu hastalıkla mücadelede köpeğinizin dış parazit uygulamalarının düzenli şekilde uygulanması en önemli kıstastır.

Yine Erlischia dediğimiz, pire ve kenelerden köpeklere bulaşan hastalık, kan yolu ile biz insanlara bulaşabilmektedir. Üzülerek söylemek gerekir ki Melodim Veteriner Kliniği olarak Ataşehir’den başvuran hastalarımızda bu hastalığı tespit edebilmekteyiz.

Petinize düzenli şekilde uygulanmakta olan anti paraziter veya iç-dış parazit ilaçları bu tip zoonoz hastalıkların sahiplerine bulaşmasını engellemektedir.

Bu hastalıkların birden çok  bulaşma yolu olduğundan düzenli iç-dış parazit uygulamalarından diğer bir çözüm bulunmamaktadır.

Tepebaşı ve Odunpazarı bölgesinde pet sahipleri tarafından en sık söylenen cümlelerden biri “benim kedim 7. Katta yaşıyor, aşı yaptırmasam olur mu?” sorusudur.

Bu konu da; unutulmamalıdır ki kediniz veya köpeğiniz hiç dışarı çıkmasa bile doğada parazitlerle yine de karşılacaktır. Dolayısıyla sarılıp uyuduğunuz, yumuşak tüylerini okşadığınız sevimli dostlarımız veteriner hekim kontrolünde düzenli şekilde muhakkak aşılanmalıdır.

Bölgesel olarak sık karşılaşılan parazitleri belirleyebilmek mesleki bir deneyim gerektirmektedir.

Melodim Veteriner Kliniği olarak bu parazitlerin hangi bölgeler de daha fazla gözükebileceğini belirleyebilmek adına yoğun bir çaba içindeyiz.

Bu parazitlerle mücadele etmek adına biz; spot-on dediğimiz ense damlaları, iç parazit hapları, pire-kene tasmaları, tablet formunda dış parazit ilaçları, ilaçlı banyo gibi uygulamalar kullanmaktayız. Petinizin sağlık durumuna göre bu uygulamalarda kullanılacak olan ürünler ve kullanım vakitleri sizin dostunuza özel olarak seçilmektedir. Ayrıntılı bilgilendirme için veteriner hekimlerimizle görüşebilirsiniz.